Gyermekirodalom 2021 - Top 10 és közönségszavazás
- meritesdij
- 2021. máj. 28.
- 6 perc olvasás
Frissítve: 2021. jún. 2.
A Merítés-díj gyermekirodalmi kategóriájában a 0-10 éves korosztálynak szóló könyveket olvassuk, értékeljük és próbáljuk kiválogatni ezekből, amit a zsűritagok a legjobbaknak tartanak. Ez nem egy könnyű feladat, hiszen a legapróbbaktól a kisiskolás korú gyerekekig nagyon változatos, hogy milyen könyveket olvasnak és szeretnek a molypalánták, így a felhozatal is nagyon sokrétű. A kimaradó karcokban is már sok szuper könyvet ajánlottunk a figyelmetekbe.

A gyermekeknek szóló könyvek egy igazán különleges részét jelentik az irodalomnak, hiszen a legkisebb generáció fejlődését és olvasóvá válását tudjuk megalapozni ezekkel a mesékkel, versekkel. Számos tanulmány született már arról, hogy a mindennapi meseolvasás, az olvasás közben eltöltött közös idő, az ezek által generált beszélgetések mennyi-mennyi pozitív hatással vannak a gyermekekre. Nem mindegy tehát, mi az, amit a kezükbe adunk, márpedig a hatalmas mesekönyv kínálatban könnyű elveszni. A Merítés-díjjal, és a most kihirdetetett 10-es listával mi is próbálunk némi támpontot adni, melyek azok a gyermekkönyvek, amelyek kiemelt figyelmet érdemelnek.
Íme tehát az idei top10:
Bartos Erika neve és illusztrációi biztos mindenki számára ismerősek. Igen termékeny írónő, és a jól ismert sorozatain túl is vannak érdekes és értékes könyvei. Ilyen a most megjelent Örök ölelés is, amely egy igen fontos témáról, az örökbefogadásról szól.
@Ancsúr-t mélyen megérintette a könyv: „Mit írhat az ember, mikor már elfogytak a szavak, és már csak érez és érez? Bartos Erikának sikerült olyan könyvet írnia, aminek az elolvasása után minden érző szív csordultig telhet szeretettel. A könyvnek több értéke is van. Az egyik szembeötlő értéke a témaválasztás. Az örökbefogadás témája senkinek sem könnyű. Se a gyereknek, se a szülőknek. Ez a könyvecske azonban segíthet a szülőknek ötletet adni a gyermekükkel való beszélgetéshez, illetve a gyermeknek is segíthet az érzelmi és mentális feldolgozás végett. És itt jön a könyv másik nagy értéke, ami miatt ez a könyv nekem 6 csillagot is megérne. A négy történet négy különböző élethelyzetet teremt az örökbefogadás témakörén belül. Így aztán több oldalról van megközelítve a lényeg.”
A Naphegy kiadó _A lány/fiú, aki... _ sorozatában olyan magyarok életével ismerkedhetünk meg, akik példaképként állhatnak a mai gyermekek előtt. Az idei évben a sorozatban két új kötet jelent meg, és mindkettő felkerült a listánkra.
Boldizsár Ildikó könyvéről olvassátok el @Rózsabogár78 ajánlóját: „A sorozat újabb darabja nagyon felvillanyozott. Magával ragadó életrajzi történet Kós Károly erdélyi építészről. Melegség járja át az embert, miközben olvas a tehetséges, az életet és a természetet ennyire szerető és értő művész munkásságáról. Miközben rácsodálkozunk, hogy mennyi mindent tervezett, mennyire ott van a magyar és erdélyi építészettörténetben, és milyen jellegzetes volt a stílusa. Sokszor el fogjuk olvasni még ezt a részt is.”
Nem fordult még elő ilyen a díj történetében, hogy egy író két könyvvel is szerepeljen a listánkon, de Boldizsár Ildikó két idei könyve annyira kiemelkedő volt, hogy végül mindkettő felkerült a listánkra. Az 5 éves kislányomat is teljesen elbűvölte a történet, ahogy @Tarja_Kauppinen-t is: „Ritka értékes könyv. Már az alapötlet is különleges: a főszereplők nem emberek vagy állatok, de még csak nem is varázslatos lények, hanem egy kút és egy fa, akik, mivel egymás mellé teremtettek, csendben és harmóniában megférnek egymással és támogatják egymást, valamint a közösségük tagjait (állatokat, vándorokat stb.). (…) Egészen sokrétű történet, tanulhatunk belőle a közösségi összefogásról, arról, hogy milyen tulajdonságokat kell kifejlesztenünk magunkban, hogy a közösségünk működőképes lehessen, valamint hogy hogyan kezeljük azokat, akik látszólag támadóan lépnek fel velünk szemben. (…) Meditáció, önfejlesztés szépen és közérthetően tálalva, cseppet sem didaktikusan. Életkortól függetlenül bárkinek ajánlott, aki – Lin-csi apát szavaival élve – nem szeretne szalmakutya lenni.”
Gryllus Vilmost azt hiszem, senkinek sem kell bemutatni, évtizedek óta örvendezteti meg a gyermekeket és a felnőtteket is dalaival, meséivel. Most egy olyan könyve jelent meg, amelyben a saját gyermekeinek mesélt történeteket írta meg. @gab001 szerint: „Az egyik legjobb mesekönyv, amit az utóbbi években olvastam, ami azért nem kevés könyvet jelent. (…) Úgy tanít, hogy közben elvarázsol. Egyszerű a nyelvezete, mégis szép. A mese olyan kedves, hogy kedvünk lenne megsimogatni a kis vízcseppet, aki a barlangból elindulva az égig jut, majd vissza. A másikban pedig egy jólelkű felhőt szeretünk meg. Az illusztráció tökéletesen kiegészíti, igazi összhangban van a kettő. Csak ajánlani tudom!”
A lány/fiú, aki... sorozat újabb kötetében a sokunk által szeretett írónő, Szabó Magda életével ismerkedhetnek meg a gyerekek. Mindig nagy kihívás jól megírni egy ennyire ismert ember életrajzát, de ahogy @PTJulia is fogalmaz: „Azt hiszem, ilyen a tökéletes Szabó Magda-életrajz gyerekverziója. A képek gyönyörűek, igényesek, a szöveg pont annyi és pont olyan, amennyinek és amilyennek lennie kell. Azt a célját is abszolút eléri, hogy felkelti az érdeklődést az írónő könyvei iránt, így minden, e könyvet olvasó korosztály választhat is rögtön magának olvasnivalót az írónőtől. Ehhez segít a könyv végi idővonal-"könyvespolc”."
Ebben a különleges hangulatú meseregényben a klasszikus és modern mese elemei ötvöződnek, amellyel az írónő most egy újabb oldalát mutatta meg nekünk. A tanítás és tanulság ebből a történetből sem maradt ki, ugyanakkor mégis egy nagyon szerethető mesét kapunk. Ahogy @meseanyu fogalmaz: „Igazi meseregény, annak minden hagyományos kellékével, de mégis határozottan újszerű, modern. Tetszett a hangulata, a humora, csodálatosak voltak a képek, izgalmasak a kalandok, és természetesen nagyon fontos a probléma, ami a középpontban van. Egy-egy fejezet tökéletes hosszúságú esti mesének, a gyerekek is biztos izgatottan követik majd, és szórakoztatónak találják Zsálya kalandjait.”.
Mindig kíváncsian figyeljük, amikor egy új színfolt tűnik fel a gyermekkönyvek végtelennek tűnő kínálatában. Kovács Dóra könyve az óvodáskor végéről egy igazán pozitív felfedezés volt mindannyiunknak, @Honey_fly nagyon találóan így ír róla: „Milyen kis gyöngyszem ez a könyv! Már a betűtípus is rendhagyó, az illusztrációk pedig csodásak és tökéletesen egészítik ki a meséket. Rengeteg szépen illusztrált gyerekkönyv van, de ezek a képek önálló képzőművészeti alkotásokként is megállják a helyüket. Igazán nagyra értékelem, ha egy gyerekkönyv komolyan veszi a gyerekeket, és itt most ezt kaptuk meg mind a szöveggel, mind a rajzokkal. (…) A mesék nyelvezete is csodaszép, megelevenednek általa a színek, az illatok, a fények. Különleges hangulatú könyv, nekünk nagyon tetszett.”
A virágtündérek titkai sorozat egy igazi lányos mese, vannak benne tündérek, virágok, varázslat. Emellett a mesék olvasása közben megismerkedhetünk a különböző gyógynövényekkel, és sok hasznos információt tudhatunk meg a felhasználásukról. @icu79 kislányával olvasta a könyvet : „A 6 évesemnek, és nekem is nagy kedvenc lett a sorozat. Nyilván más-más okokból: én azért értékelem, mert nagyon szép az illusztráció, érdekes a történet, és még tanulhat is belőle a gyermek. A kislányomnak azért tetszik, mert tündérek vannak benne, és szépek a rajzok. Tényleg igazi csajos könyv, de nem az a csillámpónis, unikornisos, annál sokkal-sokkal több! Amióta ezt olvassuk (már másodszor kellett kihozni a könyvtárból), azóta nyaggat, hogy ültessünk bíbor kasvirágot a kertünkbe, mert akkor hozzánk is járnak majd tündérek. :)”
A legkisebbek nagy kedvence lehet ez a sorozat a malacról és a libáról, akik barátságot kötnek és számtalan kalandot élnek át együtt. Jópofa, vicces könyv a legújabb rész is, amiről @katen értékelését olvasva ti is meggyőződhettek: „Lehetetlen, egyszerűen ki van zárva, hogy a fején sapkaként dinós alsógatyát (a két lyukon kifér a két füle!), valamint fordítva felvett kapucnis dzsekit (ha nappal felhajtja a kapucnit, lehet aludni, lehajtva pedig ételtárolóként is funkcionál!) viselő malacnál cukibbat és viccesebbet valaha kitermel a magyar gyerekirodalom. Elértük a csúcsot, kész, lehet hazamenni és Malac és libát olvasni a gyereknek, aztán napokig nevetni az ihletett gyermek rögtönzött divatbemutatóin. Kár hogy értékeléshez nem lehet képet csatolni.”
Sokszor felmerül a zsűriben is, hogy a fiús könyvek úgy általában mennyire alulreprezentáltak a gyermekkönyvek között. Nos, idén a top10-be is jutott egy igazán fiús könyv, amely emellett még igen komoly mondanivalóval is bír. @Rita_Galló ezt írja róla: „Egy tökéletes, kedves mese arról, hogy mindenki más es nem kell mindenben egyformának lennünk. Emellett sokat megtudhatunk az űrről és a bolygókról. A Feketepont karaktere nagyon tetszett, ahogy ő is barátra vágyik es sok-sok érdekességet rejt magában, amit azonban csak keveseknek mutat meg. Toleranciáról es megértésről szól, kiderül, hogy sokszor azért undok ember, mert fél, hogy megbántják. Na meg az is, hogy milyen fontos, hogy minden közösségben legyen egy vidámságfelelős!”
Bízunk benne, hogy az általunk összeállított tízes listában mindenki talál olyan könyvet,
amit szívesen kézbe vesz. Mi mindegyiket bátran ajánljuk!
Karcgazda: @Boglárka_Madar
_______________________________________________________________________________________________________
A fenti lista összeállításában közreműködő zsűri tagjai: @Ancsúr, @bagie, @Boglárka_Madar, @Citrompor, @csgabi, @Driz , @dtk8, @Enikő_Juhos, @gab001, @Honey_Fly, @icu79, @katen, @krlany, @meseanyu, @Nikolett0907, @PTJulia, @Rita_Galló, @Rózsabogár78, @stippistop, @Tarja_Kauppinen
_______________________________________________________________________________________________________
A top 10 kihirdetésével párhuzamosan elindul a közönségszavazás, ahol a moly minden aktív tagja szavazhat a számára legnagyobb élményt adó gyermekirodalmi alkotásra. A szavazatok alapján ítéljük oda a közönségdíjat. Szavazni ITT tudtok!
Comments