Eddig @Juca és @meseanyu karcában olvashattatok azokról a könyvekről, amelyek ugyan nem kerültek be az élmezőnybe, de amiket szerettünk és jó szívvel ajánlunk nektek. Ma azokat a könyveket mutatom be, amelyek az utolsó egyeztetések, viták alatt estek ki, éppen csak lecsúsztak a gyerekzsűri top10-es listájáról.

Az első Kertész Edina Elek Ilonáról szóló kötete, ami az első magyar női olimpiai bajnok életét mutatja be. Csibi, aki egyébként hatszoros világ-, ötszörös Európa-bajnok is volt, kiállt az igazságtalansággal szemben és jó testvér is volt. @PTJulia így ismerteti a cselekményt: „Nagyon nem volt könnyű élete Ilonának és Margitnak, hiszen nemcsak a kor szokásaival, de édesapjukkal is sokáig harcolniuk kellett (megható volt olvasni, hogy később viszont az egyik legnagyobb támogatójuk lett, és tényleg áldozatot is hozott a karrierjükért).” A könyv a Naphegy kiadó „A lány/a fiú aki...” sorozatához tartozik, amiből a tavalyi top10-es listánkra két könyv is felkerült, nem véletlenül: olyan életutakat lehet belőlük megismerni, amelyek példaként szolgálnak, és olyan hősöket, akiket talán kicsit már elfelejtettünk. Az idei kötet illusztrátora Szendrey Gabriella, aki csodálatos, múltidéző képi világot teremtett.
A második ajánlott könyv is olyan sorozat része, amelynek korábbi kötete már felkerült a top10-es listánkra. Mechler Anna A virágtündérek titkai c. sorozatának darabjai, amelyek a Manó Könyvek gondozásában jelennek meg, a gyógynövényekre hívják fel a figyelmet, egy-egy tündér kapja azt a feladatot, hogy az adott növény védelmezője legyen. Ez a kötet a cickafark áldásos hatásait mutatja be mesei köntösben. @nicosia így méltatja a könyvet: „Nagyon tetszett nekem, hogy a gyógynövényeket állítja központba a tündéres sorozat. Informatív, és nagyon bájos. A mesék kicsit talán túl hosszúak, és kevésbé mozgalmasak, de szerintem nagyon jók a történetek arra, hogy érzékenyítsük a gyerekeket a gyógynövényekre. Jó apropó ez a mese arra, hogy megnézzük a cickafarkat, kipróbáljuk, és kicsit közelebbről is szemügyre vegyük a környezetünket.”
Folytatom a sort egy tavalyi döntős, idén éppen lemaradó szerzővel és sorozattal. A Scolar Kid Hagyományaink sorozatának egyes köteteiben Takács Viktória mutatja az ünnepeinkhez kapcsolódó népszokásokat, történeteket. Két kötete is szerepelt a mezőnyben, amelyek éppen csak lemaradtak a top10-ről. A farsangi történetről ezt írja @Ancsúr: „A kiindulási pont egy kedvetlen nagypapa és az ő unokája, aki felakarja őt vidítani, ezért egy kis segítséggel felelevenítik a régi farsangi hagyományokat, amiből aztán túlnövi a családi kört, és az egész környék csatlakozik a vicces farsangi menethez. A nagy készülődés és ünneplés közben pedig megismerkedünk a régi szokásokkal. Szerintem ez a könyv tökéletes arra, hogy a kisebbek egy kis kóstolót kapjanak a régi korok farsangjából.”
De a fiatal közönségen kívül a felnőtteket is megérinti a sorozat, ahogy a Májusfa mese, @Honey_Fly emlékeit idézte fel: „Ez a sorozat telitalálat! Befogadhatóan, igényes köntösben mutatja be a gyerekeknek népszokásainkat. A sorozat minden kötete egy személyes, kedves, rövid mese ami magában olvasva is élmény de közben megismerhetjük belőle hagyományaink eredetét, azok gondozását. Ez a májusfa történet különösen szívmelengető. Nosztalgiával mosolyogva olvastam mert szép emlékeket idézett fel arról az időről, amikor én is kaptam májusfát.”
Az utolsó éppen lemaradó könyv Zalka Csenge Virág mesegyűjteménye. A százegy ajtajú palota különleges mesegyűjtemény, amiről @dianna76 így ír: „Zalka Csenge meséi nem egy húron pendülnek. Annyira különbözőek, mindegyik cselekményszála másfelé visz, mindegyikben történik valami érdekes. Ezek a mesék visszaadták gyerekkorom ágybabújós estéit – többek közt azokat is, amikor néhai nővérem olvasott nekem elalváshoz, miközben én a dunyha alá vackolódtam – mert öröm és izgalom volt őket olvasni. Hiába keresnék kedvencet a kötetből, nehéz lenne választani. (...) A Mesemondó nem csak mesél és szórakoztat, hanem tájékoztat is. A könyv elején lévő bevezetőben olvashatjuk, miként született ez a gyűjtemény. Az egyes mesék végén pedig az adott mesére vonatkozó „születéstörténet”, és eredet ismerhető meg. Dícséretes, hogy ezeket is megosztja velünk a szerző! A meséket kísérő illusztrációk könnyedek, különlegesek. Nekem tetszettek, jó volt megszemlélni, és elgondolni, hogy az adott mese mely jelenete(i) ihlették őket. Orosz Annabella rajzaival már találkoztam, mégsem ismertem föl a stílust. (...) Nagy öröm számomra, hogy ilyen igényes könyv mecénása lehettem.” Mecénás? ... kaphatjátok fel a fejeteket. A Móra gondozásában megjelent kötet ugyanis a Könyvmecénás program keretében született, a megjelenést támogatók neve feltűnik a könyvben.
Szeressétek ti is ezeket a gyerekkönyveket, olvassátok magatoknak és másoknak, gyerekeknek és felnőtteknek, élvezzétek a történetet, kövessétek a hőst, tanuljatok új dolgokat! És persze izguljatok, hogy vajon kik kerülhettek be a top10-be, ha ennyire jó könyvek csúsztak le.
Holnap végre @Boglárka_Madar jön a végső listával!
Karcgazda: @dtk8
Comments