Gyermekirodalom tízes lista – 2016
A zsűri díjazottja:
VARRÓ ZSUZSA – VARRÓ DÁNIEL
Áfonyka
„Ez tényleg nagyon helyes, az utóbbi idők egyik legjobb gyerekkönyve. Az egész roppant szellemes, a versekkel, a szójátékokkal, az utalásokkal, emiatt, meg a hosszabb fejezetek miatt inkább nagyobbacskáknak való. A történet meg az az igazán békebeli, gyermekien kedves, pozitív hangulatú.” (meseanyu)
„A történet remekül van felépítve, gördülékenyen halad előre, a fejezetek szépen összefűzve épülnek egymásra. Áfonyka egy hihetetlenül aranyos és jószívű lény és mindig mindenből és mindenkiből képes a legjobbat kihozni. Mindez az egész pedig annyira szórakoztató formában előadva, hogy én sokszor hangosan nevettem.” (Kriszta)
„Varró Zsuzsa választékos stílusa, az itt-ott elhullajtott szlengmagokkal, vendégszövegekkel, Varró Dani-féle versbetétekkel finom szépirodalmi élményt adott nekem.” (Futóhomok)
A közönség díjazottja:
HOLDEN ROSE
Az ellopott karácsony
„Nem kedvelem a detektívtörténeteket, de ezt nem tudtam nem szeretni. Gyerekek nyomoznak egyszerre több »bűntény« miatt is. Hihetetlen, de annyira érdekelt, hogy végül kik a tettesek, hogy kis megszakítással egy este alatt kiolvastam.” (dianna76)
„Tetszett, hogy ebbe a történetbe is került komoly téma. Ezúttal az elmúlásról. Nagyon szépen írja le azt, hogy lesz idő amikor a szeretteink már nem lesznek velünk. Bevallom, én azért itt kicsit könnyeztem :) Ugyanígy nagyon találó a nagypapa monológja arról, hogy az együtt töltött időnél értékesebb dolgot keveset adhatunk egymásnak. Tapasztalatom szerint a gyerekek ezt még ösztönösen tudják és igénylik. Aztán kinövik, kinőjük. Sajnos. Harmadik ami szintén tetszett az önkéntesség és a rászorulók segítésének megjelenése. Sajnos ezek a dolgok egyre inkább előtérbe kell, hogy kerüljenek és fontosnak tartom, hogy a gyerekeket is bevonjuk az ilyen tevékenységekbe is.” (Honey_Fly)
A lista további könyvei:
BERG JUDIT
Ősz a Nádtengeren
„Miért nem olvastam még lengekalandokat?! Muszáj lesz pótolom a többit is, mert nagyon élvezetes olvasmány! És annyi minden van beleépítve a természetről, és mégsem szájbarágós.” (Sicc)
„A Lengemesék többi részét nem ismerem, igazából csak belecsöppentem ezeknek a nádasban élő tavilényeknek az életébe.
Érdekes és összetartó közösségi életük van, tetszik, ahogyan segítenek egymásnak, és megszervezik az életüket. Szükségük is van erre, hiszen picik, és vannak ellenségeik.
[…] Jó volt betekinteni, szép, harmonikus, természet közepén zajló életükbe: érdekes volt, hogy nádirigókon lovagolnak, makkokkal töltik védekezésre való ágyúikat.” (Gelso)
BORBÁTH PÉTER
Sündör és Niru
„Nagyon egyedi és különleges hangulatú. Kicsit steampunk meg Végtelen Történet, miközben meg egyik sem. Valami kalandvágyó, felfedező bolyongás, egyfajta megnyugtatóan nyomasztó hangulatban.
Az egész nyelvezete zsizeg, bizeg, zörög, csörög – imádtam a szokatlan szavakat (amiket néha én is használok) meg ezt az egész gyűjtögetős – megfigyelős – gondoskodós feelinget, mert én pont ilyen abszurd dolgokat gyűjtöttem :)” (bonnie9)
„Szép kortárs mese a barátságról, a megélt , akár megállítható pillanatokról* és számomra főleg a kisfiúk idejéről. Én úgy látom, vannak azok a különleges évek úgy 7-től 10 éves korig, amikor megindulnak (megindulnának legalábbis, ha hagynánk) a fiúk, eleresztik a szüleik kezét és gyűjtenek, vizsgálódnak, köveket hordanak haza, titkosírást készítenek, leginkább még a lányok nélkül. (Ezt az időt nagyon kell vigyázni, mert különösen sok minden le akarja rövidíteni, föl akarja zabálni mostanság; holott a mindenkori kisfiúknak járnak ezek az idők.)” (Futóhomok)
DÁNIEL ANDRÁS
Szerintem mindenki legyen kufli!
„A kuflikat nem lehet megunni, akárhányszor is kezdődik ugyanúgy a történetük. Mert mindig történik valami az elhagyatott réten, melynek fantasztikus lakói és növényei továbbra is meglepnek és elkápráztatnak. A történetek is kedvesek, a rajzokat pedig külön érdemes tanulmányozni.” (Uzsonna)
„Imádom őket! Meggyőződésem, hogy a világ szegényebb és szomorúbb lenne a kuflifaj nélkül, örülök, hogy Dániel András felfedezte és meghatározta őket.
Na, és az a repülő!!!!
Jahigen, és péntekenként a lottózó helyett szeretnék kuflit látni tésztaszűrővel, merthogy az szerencsét jelent.
Százszor is elolvasnám még!” (Gelso)
GÁLL VIKTÓRIA EMESE
A gazdi zenész
„Azt mondom, hogy ez lehetne egy olyan alapkönyv, amit minden óvodában, (minden csoportban kettőt: egyet kézbe véve lapozgatva nézegetni a gyerekeknek és egyet az óvónőnek mesélésre) alsós osztálykönyvtárban kötelező tartozéknak írnék elő.
Nagyon fontos a gyerekek zene felé való orientálása, mert a zene szeretete, ismerete és értékének ismerete a későbbiekben csak hasznára lehet a gyerekeknek.” (Gelso)
„A történetek nincsenek túlcifrázva. Aranyosak, játékosan informatívak, kicsiknek (3+) is befogadhatóak. A könyv kiadása igényes, illusztrációi nagyon szépek. Csodásan meleg, sötét, mégis vibráló színekkel. A mellékelt CD-t is mindenképpen kiemelem. Szuper válogatás a könyvben szereplő hangszerekhez, főként dunántúli népdalokkal. De akad köztük erdélyi és moldvai is.” (Honey_Fly)
GRYLLUS VILMOS
Mókus, mókus, mit csinálsz?
„Ebben felbukkannak ismert, régi kedvencek: a legeslegjobban a Borznak örültem. A képek szuperek, üdítő látni, hogy aki keres, találhat ízléses lapozgatót is :)” (Futóhomok)
„Roppant aranyos lapozó a legkisebbeknek, az állatokról szóló versikék ebben a korban mindig népszerűek, Gryllus Vilmos pedig nagyon fülbemászóan oldja meg a feladatot. Horváth Ildi rajzai meg csodásak.” (meseanyu)
„Az igazság az, hogy mi ezeket a verseket már ismerjük a Dalok 2 albumról, így csak elénekelni tudjuk a könyvet. :)
A rajzok tetszenek, felnőtt fejjel is jópofa és szerintem gyerekszemmel is esztétikus és vidám.” (bonnie9)
MIKLYA ZSOLT
Végtelen sál
„Ha létezik olyan, hogy egy könyv lapjai szeretettel vannak átitatva ami aztán az olvasásnál csillogó kígyó-felhőként emelkedik ki az oldalakról és szétárad körülöttünk, na akkor ez a könyv így készült. Annyi melegség és csoda rejlik benne, komolyan néha úgy éreztem, hogy túlcsordul a szívem.” (Honey_Fly)
„Érezni rajta egy adag Weöres Sándort is, nem csak a nyomán továbbírt versben, hanem egy jópár másikban ajánlás nélkül is (Bújócska, Táska, iskola, Manófi, Somhatalom, ami egyúttal nagy kedvenc is lett). Ami érdekes, hogy nem elsősorban a rímelésében, meg a ritmusában, hanem a mondatszövésében, meg a szókapcsolataiban, de ugyanaz a helyzet, mint az előbb, az is legalább olyan jó.” (Littlewood)
TÓTH KRISZTINA
Anyát megoperálták
„Szép kiadású, jó témájú »segítő« könyv. Nagyon tetszettek a hasonlatai, a hangvétele.” (Sicc)
„Hiánypótló könyv: felnőttek számára is feldolgozhatatlan témáról, a betegségről ír a gyerekek számára őszintén, világosan és minden mesterkéltség nélkül. Cseppnyi humorral átszőve a történetet nem döngöl bennünket a földbe, és segít feloldani az ezzel kapcsolatos feszültségeket. Mert félelmetesebb egy gyermek számára (az érdekében) takargatott baj, mintha érthetően, tisztán elmagyarázzák neki a helyzetet.
A történethez tökéletesen illeszkednek a rózsaszínes-pasztellben játszó képek.” (Uzsonna)
VADADI ADRIENN
Alma utca 22.
„Ebben a könyvben annyi jó dolog van! Vicc, humor, kaland, gyerekcsíny, gondoskodás, barátság, szeretet és szeretet és szeretet.
Kedvesek a szereplők, összetartóak a gyerekek, a szülők segítőkészek, és nem másznak bele a gyerekek dolgaiba, csak pont annyira, amennyire szükséges. A nagyszülő-korban lévők pedig pont olyanok, mint a nagyszülők, mégha nem is azok valójában, de beillenek annak (pl. Elek bácsi).
Nekem a 70-es 80-as évek gyerekkönyveit idézte. Olvasás közben végig Szeleburdicsalád-Vakációahalottutcában-Égigérőfű-fílingem volt Coffi-Pocak-Paprikával vegyítve.” (Gelso)
„A gyerekek a felolvasás után napokkal is felemlegettek belőle részeket. Vadadi Adrienn valóban izgalmasan, fordulatosan szövi a mesék cselekményét, Mészely Ilka rajzaitól pedig üdítően vidám lett az egész könyv. Sőt, az utolsó fejezet már-már abszurd vidékekre is átevez ;)” (Futóhomok)