Gyermekirodalom tízes lista – 2020
A zsűri díjazottja:
CZERNÁK ESZTER
Sárkányovi
„Nagyon aranyos kis könyv, a rajzok remekül kiegészítik a mesét. Tetszett az óvodai élet bemutatása, és nagyon megkedveltem az óvónéni karakterét is, a jószívű, és ezáltal bibircsókjától megfosztott boszorkányt, aki maga sem tökéletes.
Ami emeli a kötetet a szememben, az a segítő és tanítási szándék – egyrészt segíti az oviba készülő gyerekeket, hogy ne féljenek, aggódjanak az új környezettől, másrészt tanít, pl. elfogadásra, hogy különböznek az erősségeink; de praktikusabb dolgokra is, pl. hogy miért kell elpakolni magunk után, és hogy bizony sokszor a szem többet kíván mint a száj.” (deaxx)
A közönség díjazottja:
BERG JUDIT
Rumini Tükör-szigeten
„Mikor belekezdtem nem gondoltam volna, hogy ennyire tetszeni fog ez a könyv. Ám ez a gyönyörűen berendezett és felépített képzeletvilág engem is elbűvölt. Ha meg engem elbűvölt, akkor szerintem egy gyereket ki sem lehet rángatni Rumini és barátai mellől.
Számomra ez a könyv kellemes átmenetet jelentett a nagyobbacskáknak szóló ifjúsági regények és a kisebbek számára íródott egyszerű cselekményvezetésű mesekönyvek között. Képzeletvilága ugyanis még mindig a kisebbek mesekönyveiből ismert motívumaiból táplálkozik, de terjedelmét és cselekményét tekintve egy kicsit összetettebb, így közelebb esve mondjuk egy regényhez. Éppen ezért én úgy gondolom, hogy ez a könyv remek alkalmat nyújthat arra, hogy egy nagyobbacska gyermekben megalapozza az olvasás iránti szeretetet.” (Ancsúr)
A lista további könyvei:
DÁNIEL ANDRÁS
A kuflik és a máshogyoszkóp
„Douglas Adams ifi verziójának zöldellő rétjére egyszer csak lezuhan egy bőrön át felszívódó, hallucinogén tudatmódosító szerekbe mártott sámli (ti.: máshogyszkóp), amelyre aki ráül, olyannak fog látni mindenkit, amilyennek azok látják magukat. Lewis Carroll műveinek alacsony százalékát sosem értettem, én már kölyökként is imádtam az ilyen pszichoaktív meséket, ráadásul itt minden kis részlet nagyon szellemes, a háttérben diszkréten belsőmonologizáló felhők, a statiszták, a mellékszereplők, mindenki. A második történet bonyodalma már ismerősebb: hőseinknek egy téridőkapuszerűséggel gyűlik meg a bajuk, mely annak rendje és módja szerint zavarokat okoz a tér-idő kotinuumban, egyébiránt meg kell, hogy legyen itt valami kvantum is.
Továbbra is rendkívül eredeti, formabontó sorozat, tele szellemes, újszerű ötletekkel.” (Tarja_Kauppinen)
HATVANI CSABA
Parányi talányok
„Ez egy igazán jópofa mondókás könyv, laponként egyik oldalon a talány, a másik oldalon a megoldás, egy kis extrával. Az első oldalon a mondóka mellett az illusztració is próbál segíteni, hiszen valahol ott lapul elbújva a megoldás.
Jó ötletnek tartom, hogy a mondókák monoton sorát rövid kis érdekes tudnivalókkal szakítja meg az állatokról. (persze csak miután kiderül a megoldás) Biztos, hogy Dórival is el fogjuk olvasni, ovisoknak ideális választás.” (Boglárka_Madar)
KÁNTOR KATA
A megmentett karácsony
„Mivel ez volt az első kötet, amit a sorozatból elolvastam, és nem volt előzmény, ami alapján tudtam volna, mire számítsak, első gondolatom az volt, mennyire aranyos kis történet fog ebből kikerekedni, tetszettek a szereplők, legyenek azok kutyák vagy emberek, és Az erdő kapitánya jutott eszembe Nóziról (igen, tudom, más persze a történet, az alapfelállás, de a nyomozó kutya stimmel).
Az utóbbi években valóban nagy mértékben megszaporodtak azok a bűncselekmények, ahol idős(ebb) emberektől csalással szednek ki pénzt; ez a mese felhívja a figyelmet (…) A kutyák miatt irtó cuki lett ez a mese, az emberi szereplők is tetszettek, és ami külön jó volt, az egy másik szála a történetnek: Tubák bácsi morcos öregember, aki minden szomszédjába beleköt, panaszt tesz ellenük, gonoszkodik és rosszindulatú, de fontos, hogy ha jobban megismerjük, kiderül, milyen valójában és miért lett olyan, amilyen. És ha tehetünk jót, akkor tegyünk jót. Mert ha ezt tesszük, megbizsergeti a szívünket.” (csgabi)
MARÉK VERONIKA
Alfa bácsi titka
„Marék Veronika nagy kedvenc. Meséi, a Boribontól a Kockásfülű Nyúlon át a Kipp Koppig jelen vannak és voltak életünkben. Ez a mesegyűjtemény kicsit más. Kicsit érzelmesebb, nagy ovisok és kisiskolások érthetik meg igazán a Lapos vagy az Apu-bé történetet, vagy mulathatnak jót Alfa bácsi és a gyerekek félreértésén. De szülőknek is elgondolkodtató írások a szorongásról, a szeretetvágyról, barátságról, a közösség erejéről, ez utóbbiról például nagyon megindító a Bagollyal nyaraltunk története. Finom fricska az elfoglalt és kicsit nemtörődöm szülők felé (Apu-bé, Karácsonyesti mese), amiben mindenki saját érzése és lelkiismerete szerint magára ismerhet.
Nem elég egyszer elolvasni, többször neki kell futni az összetett, finom lélekábrázolású meséknek. Nagyon szerethető.” (Rózsabogár78)
RÉVÉSZ EMESE
Simi és a rendetlen betűk
„Remek érzékkel és igényességgel megírt könyv az iskolába szokás nehézségeiről és a diszlexiáról. Több megoldási, problémakezelési módot is bemutat; pozitívat-negatívot egyaránt. Szerencsére a könyvben a pozitív megoldások dominálnak. Tetszett az is, hogy jelen esetben nem egy valami oknál fogva hátrányos helyzetben lévő gyermek a magántanuló, hanem egy kiemelt tehetség – mindkét szórással meg kell ismerkedni, és meg kell tanulni együtt élni, elfogadni. Így ez a könyv arra is érzékenyít, hogy a versenysport világában élő gyerekeknek a sok siker és csillogás mellett mennyi mindenről le kell mondaniuk. (PTJulia)
RIPPL RENÁTA
Panka és a hattyúk tánca
„Nagyon örülök, hogy igény van, az ilyen típusú történetekre is.
Csodálatos érzéssel olvastam a könyvet, elvégre Pankához hasonlóan, a balett számomra is a mindennapok része volt gyermekkoromban.
Ez a világ, egy olyan kultúrába enged betenkintést, mely nagyon jót tesz a testnek és a léleknek egyaránt.
A mese átszövi a gyermekkorban felmerülő apró csodákat, egy új karakter eljövetelét, egy barátság születését és a »nagy intézménybe« való beilleszkedést.
A történet számos ponton szórakoztató, ugyanakkor felhívja a kis olvasó figyelmét eme különleges tánc, varázslatos világára.
Ajánlom olvasni tanuló gyerekeknek és esti mese gyanánt is. Csodálatos mese egy különleges világról. Kedvenc! ♥” (Nikolett0907)
VARRÓ DÁNIEL
Csütörtök, a kisördög
„Nagyon helyes, verses mese, igazán érdekes szereplőkkel. Az ördögök mellett olyan általam ismeretlen lények tűntek fel, mint a markoláb vagy a prikulics. Mindkét történetben keverednek a hétköznapi, a gyermekek életéből ismert jelenetek a varázsvilággal, a humor elragadó, a rajzok aranyosak, összességében nagyon szerethető kis kötet.” (meseanyu)
WÉBER ANIKÓ
Visszhangország
„Ez egy nagyon aranyos és nagyon fontos könyv. Leginkább az lenne fontos, hogy szülők is olvassák. Nem jó érzés azt hinni, hogy elfelejtkeztek rólunk, hogy láthatatlanok vagyunk a környezetünk számára. Fontos a figyelem, a másikra való odafigyelés, a személyes jelenlét, és ezt nagyon szépen írta meg Wéber Anikó. Nekem ez a könyve tetszett eddig a legjobban.” (krlany)