Gyermekirodalom tízes lista – 2018
A zsűri díjazottja:
PAULIK MÓNI – VINCZE ZSUZSI
Lili és a bátorság
„Fontos téma, okosan megvalósítva. A könyv elején és végén a szülőknek szóló részekkel, a megbeszélnivalók viszont egyáltalán nem szájbarágósan, a történetbe ágyazva merülnek fel. A mese mese marad, annyira élheti bele magát a gyerek, amennyire azt elbírja, de olyan megkerülhetetlen dolgokról beszélhet aztán a szülővel, mint hogy van olyan, hogy rossz érintés, van olyan, hogy rossz titok, és lehet a felnőtteknek nemet mondani.” (blueisthenewpink)
A közönség díjazottja:
PÁSZTOHY PANKA
Pesti mese
„Azt mondja az alcím, hogy nagymamáknak és unokáknak. Én hozzáteszem, hogy anyukáknak, leendő nagymamáknak. Kedves, bájos szívmelengető az egész kötet. Az illusztrációk különlegesek és a gyerekkönyvektől megszokott színes-szagos vattacukros ábrázolás helyett ezúttal majdnem monokróm rajzokat kapunk amiket mégis megtör a kevés piros és sárga szín. Ettől az egész történet kicsit múltbéli, ködös-fátyolos színezetet kap. Olyan emlékekét amikre már csak halványan emlékszünk de formáltak bennünket és szívünk átmelegszik, ha rájuk gondolunk. Csodás könyv.” (Honey_Fly)
A lista további könyvei:
BARTOS ERIKA
Buda tornyai
„Határozottan szimpatikus, egyben értékes Bartos Erika új sorozatának nyitódarabja. Hitelesen, mégis játékosan tanít Budapest közismert és eldugott csodáiról. Jó volt – ha csak képek és szöveg által is – újra végigjárni egy-egy tornyot, illetve rácsodálkozni az aktuális állapotokra.” (PTJulia)
„A srácok egyszerűen imádták és be kell valljam, hogy én is nagyon szerettem. Rengeteg olyan érdekes információt megtudtam Budapestről, amit eddig nem is tudtam, mindez nagyon szép köntösben tálalva. És igazság szerint kedvem támadt tőle felnyalábolni a gyerekeket és bemenni Budapestre, hogy végig járjunk mindent. :)” (Pöfivonat)
BERG JUDIT
A holló gyűrűje
„Egy újabb olyan Berg Judit könyv ami ugyanúgy lekötötte a 4,5 évest, mint engem. Izgalmas, mozgalmas, szépen felépített történet. Szeretjük az írónő jellegzetes nyelvezetét, nagyon hamar magával ragadnak az események és közel érezzük magunkhoz a szereplőket. Észrevétlenül is bővíti helytörténeti ismereteinket, a gyerekem alig várja, hogy újra végiglátogassuk a könyvben feltűnő helyszíneket. Bejártuk már a Mátyás-templomot és a környékét, de most egész más szemmel fogja nézni a szobrokat és a festményeket, ebben biztos vagyok.” (Honey_Fly)
DÁNIEL ANDRÁS
És most elmondom, hogyan lifteztem
„A szerző -szokás szerint- könnyedén és biztos kézzel mozog a humor és a fantázia birodalmában, így már az első oldalakon elbűvölte mindkét gyerekemet a könyv. Sőt, már akkor beindult a varázslat, amikor meglátták, hogy még lapozni sem a megszokott módon kell, hanem az oldalára fordítva. Így az egész olyan hatást kelt, mintha maga a könyv lenne a lift. Lelkesedésük pedig engem vett le teljesen a lábamról, mert nagyon ritka, ha ugyanabban az időpillanatban mindkét gyerek osztatlan figyelmében részesül egy történet.” (Hintafa)
GRYLLUS VILMOS – TÓTH KRISZTINA
Dalok reggeltől estig
„Tetszenek a témák, egyszerű, hétköznapi dolgok. Ha ezeket én mondom, didaktikusan hangzik, és én vagyok a csúnyagonoszanya, aki már megint csak szabályokat mond. Így dalba foglalva, viszont jókedvűen éneklik, észrevétlenül beléjük ívódik, és ha én éneklem nekik a szabályt sem feltétlenül néznek haragos szemmel, legfeljebb kis duzzogó mosollyal nagy kegyesen megcsinálják. :)” (bonnie9)
„Egyszerű szöveg, fülbemászó dallam. Szerintem a rajzok is bájosak. A könyvecske végén olvashatjuk, hogy a eredetileg autista gyerekeknek készült, mivel számukra sokkal nehezebb elsajátítani a helyes viselkedési formákat.” (gab001)
KERTÉSZ ERZSI
Ludmilla megoldja
„Ez egy igazi vidám, nyári mese, nagyon megszerettem Ludmillát, jókat derültem a problémamegoldási módszerein, a bölcsességein, az egész könyvön. A felvonultatott problémák igazán hétköznapiak – barátok találása, félelem leküzdése, unalom elűzése stb. Minden gyerek találhat benne olyan történetet, ami akár az ő problémája is lehetne. Nagyon kedvesek az illusztrációk is a könyvben, a belső borítón lévő rengeteg dinnye meg hmmm… Nyamm! :D” (Boglárka_Madar)
M. KÁCSOR ZOLTÁN
Utazás Dínómdánomba
„Nem vagyok különösebben odáig a dínókért, mégis tetszett ez a könyv. Bár sokat megtudhattam ezekről az élőlényekről, mégis inkább a mese fogott meg. Hárman útnak indulnak, hogy a sosem látott Dínomdánomban megoldást találjanak a gondjaikra. A kalandos utazást pedig kalandos megérkezés követi. Ugyanakkor humorban sincs hiány. Az illusztráció is nagyon tetszett.” (gab001)
„Az én kisfiamnak soha nem volt dinómániája, így teljesen objektíven közelítettünk a könyvhöz. :-) És meg kell mondanom, szuper volt. Remek kalandok, vicces, jól kidolgozott karakterek, jó kis nyelvi lelemények színesítették a könyvet, alig várjuk a második kötetet!” (katen)
PAULON VIKTÓRIA
Kisrigók
„Annyira szurkoltam a három gyereknek, hogy képtelen voltam félre tenni a könyvet. Voltak benne izgalmak, fordulatok, véletlenek, ettől kicsit kalandos lett. Tetszett a realitás keverése a képzeletvilággal. Ráadásul a könyv betekintést enged egy fontos dologba. Megmutatta milyen érzelmek játszódhatnak le ezekben a családot nélkülöző gyermekekben.” (dianna76)
„Az anyukájuk írt ennek a három kicsinek egy történetet, hogy a közös életük előtti időszak ne az ijesztő semmi legyen, akkor sem, ha jobb elfelejteni, milyen magányosak és elveszettek voltak sokszor. Ráadásul érzékeny, kedves, a gyerekek világát nagyon jól értő mesét írt. Egy pillanat alatt beszippantott, és az előre sejtetett boldog végkifejlet biztos tudatában drukkoltam ennek a három remekül megrajzolt*, szeretni való szereplőnek.
* szó szerint is: Agócs Írisz illusztrálta!” (blueisthenewpink)
VADADI ADRIENN
Kockacukor lovassuli
„Nem rajongok a lovakért, de ez a könyv nagyon tetszett. Szimpatikus a főszereplő kislány, a ló meg egyenesen a szívembe lopta magát, Igazán jó ötlet volt az írónőtől, hogy »megszólaltatja« őt. :) Még egy kis jellemfejlődés is megfigyelhető Korival kapcsolatban. Valamint az is nagyon pozitív számomra, hogy a lovak gondozására is felhívja a figyelmet.” (icu79)
„Nagyon tetszett, hogy váltott szemszögből ismerhettem meg egy nyári szünidő eseményeit, melynek helyszíne a címben szereplő lovarda; felváltva mesél Csuti és Lópaci. Csuti szemszöge az egyszerűségével valóban hihetővé teszi a beszámolót, szerencsére cseppet sem éreztem gyerekesnek. Lópaci szemszöge képviseli a humort, nagyon szórakoztató. Mindkettőjüket megkedveltem, szívesen olvastam volna tovább is.” (gab001)