Ifjúsági irodalom tízes lista – 2018
A zsűri díjazottja:
BERG JUDIT – KERTÉSZ ERZSI
A négy madár titka
„Érdekes volt a rejtély, a gyerekek élvezték nagyon […]. A nyelvezete is gyerekbarát, könnyed és érthető. A könyv felépítése pedig tökéletes, még egy olyan fiatal számára is, aki nemrég tanult meg olvasni, mert rövidek a fejezetek. Gyerekként imádtam volna, mert egy különleges titok részese lehettem volna, ezért csak ajánlani tudom/tudjuk.” (CsakSimánDorka)
„Szívemnek, lelkemnek és az agytekervényeimnek való volt ez a könyv. Végig sodró volt a cselekmény, már a legelső oldaltól, ezért külön kalapot emelek az író-duó előtt. Szerettem, ahogy a mese és a realitás egybefonódik, a jók mernek félni, és mindig van egy jótét lékel aki segít.” (Oláh_Zita)
A közönség díjazottja:
LEINER LAURA
Ég veled
„Az Ég veled abszolút tetszett, viccen és strandon kívül is, mert ez nem felejthető könnyed nyári olvasmány, inkább egy flegma humorral megspékelt fordulatos gimis táboros történet, teljesen hiteles alfa nyelvezettel, szívbe zárható szereplőkkel, szépen beleírt komolyabb mondanivalóval.” (Futóhomok)
„Érdekesek ezek a gomolygó érzelmek, ingatag próbálkozások, amiknek szinte kötelező velejárója a csalódás. Leginkább a könyv hangulata fogott meg, szép kis tábort képzeltem én el a gimiseknek. A váratlanul felbukkanó, izgalmas feladványok, fejtörők és problémák zűrzavarát jóleső volt olvasni…” (Annamarie)
A lista további könyvei:
BÍRÓ SZABOLCS
Elveszett csillagok
„Ez egy nagyon kedves, izgalmas, kalandos, szerethető könyv – szerethető szereplőkkel és történettel. Rejtélyekkel teli történettel, kalandokkal, izgalmakkal tűzdelt nyári szünettel – egy valós helyszínen.
Nagy előnye ez a könyvnek, magával ragadja az embert, ha a valós, mindennapjaink részét képező tárgyak, emlékművek, épületek, szobrok stb. új szerepben lépnek elénk: valamennyi egy lépcsőfok, egy állomás egy titkos feladvány megfejtéséhez vezethet.” (Gelso)
„Nagyon jó volt, felnőtt létemre igazán élveztem. Azt gondolom, hogy ekkora lendületnek, ötletességnek és értéknek kellene lennie minden könyvben. […] Köszönöm Bíró Szabolcsnak ezt a könyvet, hogy egy napra újra gyerek lehettem, hogy el tudott varázsolni, hogy részesévé tett ennek a fantasztikus utazásnak! Nem is igazán maga a rejtvény megfejtése hozott lázba, hanem a hajdani, nyári életérzések, a felhőtlen szabadságban való lubickolás visszaköszönéséért vagyok hálás, és legfőképp azért, ahogyan Eger városát bemutatta.” (Annamarie)
DEME LÁSZLÓ
Orsi és a tankok
„Értékes olvasmány, ráadásul nagyon szimpatikus és szerethető Orsi is, akit körülvesz, de nem zabál fel a forradalom. Egy gyermek szemszögén keresztül pillantunk rá a tankokra, a puskaropogásra, a harcokra, a pincében bujkálásra, de nem félünk, mert a kislány sem fél, ezáltal nem egy horrort kapunk, hanem egy mesét a múltról.” (AniTiger)
„A stílusos borítójú könyvben Deme László ügyesen lavírozik a téma buktatói között, pátosz nélkül, hihetően és érdekesen mesél. Egy-egy mozzanattal korlenyomatot és szinte végtelen mennyiségű beszédtémát nyújt tálcán egy olyan éráról, amikor muszáj volt a csúnyábbik ruhával kiegyezni, mielőtt az is elfogy, vagy az egymást pajtásnak szólító gyerekekről. A szerző magával ragadó stílusban, egy 9 éves számára is könnyen érthető és átérezhető történetet mesél, amiben még néhány szürreális, álomszerű elemnek is helye van. Ez az egyetlen eszköz amivel főhős kisgyerek az őt körülvevő világ megszokott menetének kibillenését, az új események érhetetlenségének logikus magyarázatát adhatja.” (Hintafa)
ECSÉDI ORSOLYA
Cirrus a tűzfalon
„Kerek, egész, nagyon jó ritmusú, jól felépített történet. A szerző nyelvi tehetségének és arányérzékének köszönhetően szórakoztatásunk garantált. A poénok nagyobb része még úgyis működik, ha valaki nem rendelkezik mélyrehatóbb számítástechnikai ismeretekkel.” (Hintafa)
„A történet vicces és üdítően egyedi. Tele van szójátékkal, Ecsédi Orsolya nemcsak a történettel, hanem benne a szavakkal is remekül játszik. Nagyon mai, nagyon vidám, nagyon élveztem és meg vagyok győződve arról, hogy a gyerekeimnek is tetszeni fog.” (Bea_Könyvutca)
„Kellő igényességgel megírt, humoros, friss, üde és fiatalos. Pont olyan, amilyennek lennie kell.” (h_orsi)
HAJDÚ-ANTAL ZSUZSANNA
Utánad
„Nagyon szerettem már az első kötetet is, és ezt is. Kicsit olyan érzésem volt, hogy nem könyvet olvasok, hanem egy jóbarátnőm meséli el nekem az élettörténetét, mert annyira természetesen és minden célzat meg pedagógia nélkül követték egymást az események, közben pedig mégis egy népmesei történet, ahol a szerelmesek megküzdenek egymásért, elsősorban a saját démonjaikkal.” (Kelemen_Hanna)
„Mély nyomot hagy az olvasóban ennek a könyvnek elolvasása. Hajdú-Antal Zsuzsanna hihetetlen precizitással emeli be történetébe azokat az elemeket, amik legjobban képesek lesznek átalakítani az embert befogadó közeggé. Szerintem ennek a regénynek ez az elvitathatatlan erőssége.” (Annamarie)
RÓBERT KATALIN
Szelidíts meg!
„Nagyon szép történet, a szerelemről, bizalomról és a mindennapi problémákról.” (Oláh_Zita)
„Már az első két fejezet után éreztem, hogy ez az én könyvem lesz, hiszen Róbert Katalin remek stílusa, és A kis herceg átdolgozás is felkeltette az érdeklődésem. Nagyszerűen beleszőtte az írónő a saját gimnáziumi történetébe az eredeti műből a jól ismert motívumokat, az útkeresést, és a karaktereket. Persze nem csak a neveket illetően hasonlítanak az eredeti műhöz, A kis herceghez, hanem a karakterek cselekedeteiben is.” (CsakSimánDorka)
„Jó az alapötlet, a stílus, a történet, a szereplők. Nincsenek benne túl nagy mélységek és magasságok, nem rendített meg nagyon a nagy titok sem, és lehetett tudni, hogy nem lesznek itt nagy tragédiák sem, de pont ezért volt kellemes.” (meseanyu)
VARGA BÁLINT
Zsé meg a haverok
„Ismét egy kedves, aranyos ifjúsági regényt sikerült elolvasnom, melyben minden adott volt egy remek kikapcsolódáshoz és szórakozáshoz. Garantálom, hogy az ifjú olvasók, azaz a könyv célközönsége is jól fog szórakozni. Egy-két fejezet pedig annyira viccesre sikerült, hogy hangosan nevetgéltem, egyszóval nagyon élveztem.” (Bea_Könyvutca)
„Ahogy előző könyveiben, most is nagyon karakteres szereplőket hívott életre a szerző, akik oly mértékben kiemelkednek a lapokból, hogy az olvasó könnyen felismeri saját környezetének egy-egy jellegzetes figuráját.” (Hintafa)
„Olyan dumák vannak benne, hogy sokszor hangosan nevettem, és irtó aranyos ez a kis csapat, meg nagyon vonzó a falusi hangulat.” (meseanyu)
VARGA-ÍRISZ DÓRA
Örökség
„Már az első tízenegynéhány oldalon tudtam, hogy ez a könyv nagyon fog tetszeni nekem, igazi kis unikum a mai magyar, kortárs gyerekirodalom terén.” (Annamarie)
„Varga Írisz Dóra regénye szempillantás alatt képes megidézni a békebeli hangulatot, egy értékmegőrző világét, amiben természetesen ugyanúgy mérlegre kerül barátság, testvéri szeretet, szerelem.” (Futóhomok)
„Értékeltem a találó cím egyszerűségét, hiszen az olvasóban mély nyomot hagynak örökül a karakterek. A szerző elgondolkodtató mondanivalóját, szép választékos elbeszélői stílusa teszi kategóriájában igen magasra. Ahogy mondani szokták, tartalmas könyv: tele varázslattal, teremtő képzelettel, vágyakozással, finomsággal, hétköznapi és egyéb varázslatokkal, amiben talán eljövendő múltunk emlékei is helyet kapnak. Remek élmény.” (Hintafa)
WÉBER ANIKÓ
El fogsz tűnni
„Kicsit hátborzongató a rejtély és a személy, akivel szembe került az osztály, de ezt az egy dolgot leszámítva összességében szerintem ez egy nagyon jópofa történet. Szórakoztat, meglepő és mindenekelőtt: van mondanivalója.” (h_orsi)
„Mivel az olvasóközönségnek szánt gyerekeket legjobban a titokzatos alak kiléte fogja érdekelni, észrevétlenül fogják elsajátítani egy közösség működéséhez szükséges legfontosabb szabályokat. Tette ezt Wéber Anikó mozgalmas, izgalmas stílussal, váltakozó szemszögből való megközelítéssel, remek karakterekkel és mindennel, ami nem sablonos. Nekem a végére tartogatott csavar is tetszett, készüljenek csak a kis olvasók a felnőtt irodalomra!” (Annamarie)
„Úgy összességében szórakoztatóan és tanítóan olvasmányos volt. Ilyen könyveket tennék én a kötelezők, de minimum az ajánlottak közé, mert ezzel lehet nevelni (és a szót itt a legpozitívabb értelemben használom) a gyerekeket és a »felnőtteket« egyaránt.” (Oláh_Zita)