Ifjúsági irodalom tízes lista – 2020
A zsűri díjazottja:
SZIGETI KOVÁCS VIKTOR
A táltos
„Kellő igényességgel megírt, fergetegesen szórakoztató és hiánypótló könyv a magyar mondák világáról. Főszereplőinknek kemény próbákat kell kiállnia, melytől néha megtántorodni látszanak, de végül mindig szívükre hallgatnak és győz a bajtársiasság, az alázat és a kegyelem.
Számomra is végig izgalmas és érdekes tudott maradni. Számtalan rejtély és varázslat szövi át az egész könyvet. A végén pedig ott volt a megkönnyebbülés: a jó elnyeri méltó jutalmát, a gonosz pedig a büntetését. Rengeteg kulturális és vallási utalás van benne, amit felnőttként teljesen máshogy (és teljes értékűleg) tudtam értelmezni, mint gyerekszemmel. Minden korosztálynak csak ajánlani tudom. Különösképpen a lezárás tetszett, hiszen ha belegondolunk teljesen más megvilágításba helyezi Kücsen származását.” (h_orsi)
A közönség díjazottja:
CSÓTI LILI
Hetedvérig
„Egészen ámulatba ejtő jelenség az, amikor egy tizennyolc éves lány ilyen könyvvel rukkol elő. Csóti Lili elsőkönyves, rendkívül tehetséges szerző most pont ezt tette.
A Hetedvérig kötetében egy olyan fantáziavilág ölt testet, aminek nyomai talán sokakban ott lapultak, de azáltal, hogy papírra vetette, valahogy élni kezdett az egész alkotás. El tudom képzelni, hogy nem ennek a monstrumnak indult az egész, hanem időközben vált azzá, ahogy a szereplők önálló életet kezdtek élni." (Annamarie)
A lista további könyvei:
BECSKEI GÁBOR
Őrszem és káoszkreátor – Az utolsó fehér tűz
„Az eleje picit döcögősen indult számomra, aztán besűrűsödtek az események, és magával ragadott a történet. Igazi képregényes hangulatot sikerült varázsolni ebben a kis történetben, mondom ezt úgy, hogy nem vagyok nagy képregény fogyasztó, inkább csak szemezgetni szoktam. A képregényes illusztrációk is nagyon jók voltak, engem mondjuk zavart, hogy ugyanaz a szöveg van rajta, mint ami a könyvben is, de gondolom egy kis tördelési bravúrral, ezt meg lehet oldani másképp is. Ezt leszámítva minden tetszett Őrszem és Káoszkreátor történetében, akik két esendő és szerethető főszereplő. Sok-sok kreativitás és szín van ebben a világban, ezért szerintem széles korosztály olvassa majd szívesen. Egy picit előbb éreztem, mint a könyv vége, hogy legyen folytatás, és a végén nagyon úgy tűnik, hogy lesz is. :)” (Oláh_Zita)
ECSÉDI ORSOLYA
Nyanyakraft
„Hűűű, még a Banyavésznél is jobban tetszett! Kalandos, fordulatos, végigkörömrágós-szurkolós, aranyos és fontos-üzenetes. És itt a kötet végén szerepelnek a versek is, össze lehet hasonlítani az eredetik kontextusát az itt idézettekkel. Plusz-plusz-pont!
A cselekményt még mindenképpen kiemelném, mert egy mindennapi jelenséget ragad meg, és nagyon kreatívan mutatja azt be. A játékfüggőség okaival és „varázsával” is szembesít, ha figyelmesen olvassuk. És közben nem ítélkezik. Szerintem így kell ehhez a témához nyúlni, és így kell azt bemutatni az alsós korosztálynak.
Mellesleg ez az első könyv, ami kimondta (legalábbis nekem mindenképp első), hogy az iskola, az nem a világ kicsiben, és nem határozza meg az embert örök időkre. Mellbevágott. Jó értelemben." (deaxx)
FIALA BORCSA
Balatoni nyomozás
„Nagyon kellemes olvasmány,- bár Kriszti cserfessége néha tényleg sok. Minden tiszteletem Töpszli nénié (azt hiszem, sok gyerek szeretne ilyen hiperszuper nagymamát). Élveztem a kutatást, nagyon jó feladatok voltak (bár az a sajtos-tejfölös lángos… az lehet, hogy nem kellett volna…). Megszerettem a könyv humorát, többször is fölnevettem rajta. És rengeteg mindent megtudhatunk a Balaton környékéről anélkül, hogy unalmas vagy tudálékos lenne. (Már van is ötletem a következő kiránduláshoz.) A kincs pedig – nos, az valóban egy Kincs!” (Habók)
HUSZTI GERGELY
Mesteralvók hajnala
„Kíváncsisággal és bizonyos félelemmel vegyesen vettem kezembe a kötetet, mert tartok mindenféle középkorral kapcsolatos és ott kialakult rettentő kínzóeszközöktől, ítélkezéstől meg életkörülményektől – de minden félelmem elszállt, amikor kíváncsiságból beleolvastam az első fejezetbe – kíváncsiságom megmaradt és fennmaradt egészen a kötet végéig.
Jó kis pörgős, eseményekkel, érdekes helyzetekkel, szereplőkkel teli, fordulatokban, fondorlatokkal és intrikákkal, izgalmakban gazdag regényben találtam magamat, ahol van egy komoly küldetés, amiért van értelme szereplőinknek élni, elindulni és küzdeni – az olvasónak pedig van értelme a könyvet felvenni, kinyitni, és ha le is kell tenni, igazi türelmetlenséggel, de van értelme újra kinyitni." (Gelso)
KIRÁLY ANIKÓ
Csak barátok?
„Abszolút megérdemli a listás helyet a Merítés-díj ifjúsági szekciójában, humoros, életszerű, friss történet, úgy szólít meg, hogy közben nem idegenít el könnyfakasztással. Tartottam tőle, mert volt már ebben a sorozatban olyan kötet, amit rettenetesen untam, silánynak éreztem az egész elgondolást, azt gondoltam, hogy csak el akarják adni ezzel az ellenpontok ötlettel a nem annyira jó köteteket is. De ez igazi mestermunka, rendkívül hiteles volt nekem a fiú-lány szemszög, nagyon szeretni valók voltak a főszereplők, és a mellékszereplők is zseniálisan tették a dolgukat. A szerző más könyveit is keresni fogom, mert úgy látom, nagyon nekem való stílusban ír.” (meseanyu)
MÉSZÖLY ÁGNES – MOLNÁR T. ESZTER
Az Emberek Országa
„Már a Tél jegyeseinél is látszott, hogy érdemes komoly munkát befektetni az elképzelt világok aprólékos bemutatására. Hiába függünk a képernyőinktől, meg az iMindenségtől, a képzeletbeli utazás még mindig édes, mint a méz. Lebilincselően oldották meg a szerzők, hogy olyan kérdéseken vágyjon önszántából (még ráadásul) agyalni a vakációban a nyájas olvasó, amikor a hőségriadóban is csak a hűtött dinnye képes kimozdítani a tétlenség állapotából. Elhisszük, hogy az arcunkba csapódó kérdések, a potenciálisan kínzó és kétségeket maguk után hagyó válaszok, amivel Umia, Nanouk és a többi szereplő szembesül, akár a sajátjaink is lehetnének mindeközben maximálisan életben tartják a lendületet. A kitérés nem opció, az olvasó egyet tehet: megy és kutat.” (Hintafa)
TRUX BÉLA
A torony titka
„Trux Béla nagyon is ért a gyerekek nyelvén. Történet az ő nézőpontjukhoz és világszemléletükhöz mérten alkotta meg. A regény már a kezdeti fázisban felkelti az olvasó figyelmét és a sokszor humoros töltettel rendelkező események hatására nem is engedi lankadni. Mindig van egy központi kérdés vagy éppen egy mókás szituáció, ami további olvasásra ösztönzi a könyvforgatót. Emellett pedig játszi könnyedséggel, szinte észrevehetetlenül, élvezetes formában tanító jelleggel is bír. A könyv több olyan fogalmat is tartalmaz, mely az ifjú olvasó számára még ismeretlen lehet. Ezeket tökéletes szövegkörnyezetbe, apró magyarázatokkal látta el, így már olvasás közben megformálódik az adott tárgyról, cselekményről egy kép az olvasó fejében; ám ha ez mégsem lenne elegendő és továbbra is ismeretlenül beazonosíthatatlanul cseng a kifejezés, akkor sem kell elcsüggedni, hiszen a könyv végén található szószedet tökéletes magyarázatot nyújt.” (Niitaa)
WÉBER ANIKÓ
Cseresznyeliget titka
„Ez is egy kiváló történet volt, merem ajánlani kiskamaszoknak, mert remekül bele tudtam élni magam az eseményekbe. Persze, lehet, hogy azért, mert én is voltam általános iskolában felesleges kerék, mondhatni pótkerék, amit elviselnek, mert néha jól jön, de amúgy meg nem számít, hogy van. Szóval átéreztem a főhős kislány érzéseit.
Azt nem tudom, hogy miért, de Cseresznyeliget leírása nekem egy kisváros leírása volt, valahol messze Budapesttől, aztán folyton meglepődtem, hogy moziról van szó, meg jópár olyan dologról, ami szerintem nincsen egy kisvárosban – és persze kiderült, hogy egy budapesti külső kerület a helyszín, közel Veresegyházhoz, ami teljesen megzavarta addig elképzeléseimet, és újra kellett terveznem a helyszínt magamban. :-D
Izgalmas volt végig a mese, és az ember egy ideig hitte is, amit Kitti, és ugyanolyan csalódás volt a valóság, mint neki." (csgabi)