Ifjúsági irodalom tízes lista – 2019
A zsűri díjazottja:
MAKSAI KINGA
Mia & Maja
„Különleges és mégis mindennapi történet. Nincsenek benne sárkányok, vagy időhurkok, viszont vannak szerethetően-esendő főhősök, akiknek a mindennapjait nyomon követhetjük. Nagyon könnyen belefeledkeztem a történetbe, magával ragadott, és kíváncsi voltam Mia és Maja barátságára, ami sokaknak szokatlan lehet, de én is úgy gondolom, hogy a barátság nem kor, nem, vallás, és egyéb »külsőségek« függvénye, hanem hogy mennyire vagyunk egy hullámhosszon az adott személlyel. És egy barátság ilyen, ott vagyunk a másiknak, néha nem értjük, néha haragszunk egymásra, de szeretjük és támogatjuk egymást, örülünk, ha a másik boldog, és támogatjuk, ha valami gond éri.
Mia és Maja is támogatják egymást, egy szép barátság kialakulásának kezdetét olvashatjuk, ahol a mindennapok öröme és bánata egyaránt megtalálható. A szívem csücske lett a könyv.” (Oláh_Zita)
A közönség díjazottja:
GABRIELLA ELD
Talpig feketében
„Beszippantott a neon bagolyvilág, a szuper leírásnak köszönhetően tényleg úgy éreztem, hogy ott vagyok, a karakterek megelevenedtek és kiugráltak a könyvből. Tetszett a feszes tempó, a történet szövése, az izgalom és a meglepetés. Gyorsan végeztem is vele, de mivel az események sem ölelnek fel pár óránál többet, nagyon realtime-nak tűnt. Az villant be, hogy utoljára ilyet az Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal közben éreztem.” (kisboszorka)
„Egy olyan világba csöppentem, ahol néhány embernek különleges adottsága alakult ki, viszont a társadalom ettől inkább megszabadul. Három szemszög váltakozik, így ismerhetjük meg néhány egészen különleges karakter történetét, s ülünk fel egy hullámvasútra, ami egyre inkább gyorsul. A könyv rövidsége ellenére egészen összetett és számos meglepetést tartogat.” (gab001)
A lista további könyvei:
BERG JUDIT – KERTÉSZ ERZSI
Az óra rejtélye
„Akciófilm könyvformában minden korosztálynak :) Ez volt az első dolog, ami eszembe jutott, mert kellőképpen érdekes és izgalmas ez a történet ahhoz, hogy gyerek és felnőtt is igazán élvezze. Ami kiemelkedően jó volt számomra, hogy a karakterek nagyon jól ki voltak dolgozva. Ajánlom!” (Szimirza)
„Örültem, hogy ebben a részben inkább a lányoknak volt több részük a rejtély felgöngyölítésében. Gerda figurája nagyon bátor, egyenesen vakmerő és okos! Büszke lennék rá, ha anyukája lennék. És örülnék egy ilyen barátságnak a gyerekek közt – azon kívül, hogy szeretik és segítik egymást, építő hatással vannak egymásra.” (Gelso)
ECSÉDI ORSOLYA
Banyavész
„Izgalmas, ötletes, ízig-vérig gyerekregény! Kaland, küzdelem, csúfolódás, kibékülés, titkok és mesés elemek. Vajon megküzd mindezzel a három jóbarát? Hiszen egy igazi banya is útjukat állja – vagy éppen segíti őket az utukon? Ki is valójában Adél néni? És Ulrik, a tacskó? Lehet mondanivalója egy homelessnek is? S vajon mi a mai, igazi véráldozat (külön csillagos ötös, hogy ez bekerült a könyvbe!!)?
Kötelező olvasmánynak is bátran ajánlanám 4-6. osztályban.” (PTJulia)
„Nagyon helyes történet nagy gyerekeknek, vagy kis ifiknek a közösség erejéről, a fantázia fontosságáról, az akaratról. A sztori szuperül van megírva, az illusztráció minimál, de találó.
Nagyon ajánlom azoknak a gyerekeknek, akik úgy érzik, kinőttek a meséből, de akiknek azért még nem adnánk a jung adult kategóriát.” (kisboszorka)
IGAZ DÓRA
Egy fiú a csapatból
„Tetszett, hogy gyermek szemszögből ismerkedtem a témával, ahogy először találkozik ezzel a borzalommal. Dani egy nap kimarad a foci csapatból, aminek köszönhetően rájön, hogy mit is jelent zsidónak lenni, s milyen lehetett ez 1944-ben. Kiábrándító volt, hogy nem volt a környezetében egy felnőtt sem, akivel beszélhetett volna erről, mindenki tabutémaként kezelte. Sajnos hajlamosak vagyunk erre, pedig a történelem arra való, hogy tanuljunk az elődeink hibáiból. Nehéz megítélni, hogy mikor érik meg egy gyermek erre, de ez a könyv nagyon jó kezdés lehet hozzá. Az tetszett a legjobban benne, hogy valóban hihető volta gyermeki szemszög, az érzelmek kavalkádja, ahogy Dani próbál elzárkózni akár a gondolataitól is. Illetve az is, hogy a végén kapunk egyfajta megoldást. Beszélni kell róla.” (gab001)
KRAUSZ EMMA
Osztálykép
„Az Osztálykép elsősorban a nemi identitás megtalálására teszi a hangsúlyt, de szerepet kap a gyász feldolgozása, önmagunk keresése, iskolai szekálások és a barátság kérdése is. Nekem nagyon tetszett a Krausz Emma által választott hangnem, teljes mértékben át tudtam érezni a fiatalok helyzetét, kicsit az osztály tagja lehettem, kicsit szülő, kicsit tanár, kicsit barát. Jó volt megtapasztalni, hogy lejjebb tudtunk menni egy szinttel, nem ragadtunk le a tinik külsőségeinél.” (Annamarie)
„Szeretem a hasonló témákat boncolgató könyveket, főleg azokat, amelyek jól fel vannak építve, ahol a karakterek nem csak úgy vannak, hanem léteznek is. Amikor az író ilyen hitelesen át tudja adni azt, hogy milyen is a valóság, mivel is küzdenek ezek a fiatalok, de valljuk be, némely aspektus, pl. az egymás gúnyolása, semmibe vétele, a felnőtt világban is pontosan úgy jelen van, mint egy suli falain belül. Komplex érzelmi világot tár fel a könyv, lelki küzdelmek sokasága, bizonytalanság, fájdalom, de azért örültem, hogy vannak benne pozitív érzelmi vonalak is. Mindenképpen ajánlom!” (Szimirza)
MAJOROS NÓRA
Pityke és prém
„Az izgalmas történet varázsa számomra az aprólékosan megalkotott fantáziavilágban volt megragadható. Talán kicsit sokszor jutott eszembe a Narnia krónikája, itt is nagy szerepet kap a bölcs személye, a kiválasztottság motívuma, valamint a mindent eldöntő nagy ütközet, melyben részt vesz az összes teremtett lény.” (Annamarie)
„Csupa feszítő, nyugtalanító kérdés. Majoros pedig a tolla megremegése nélkül, magabiztos stílusérzékkel és mesélő kedvvel vezet végig. Nem fáradt bele, pedig nem rövid és meglehetősen szövevényes a történet. Jókor és jó ritmusban váltogat a párhuzamosan folyó események között, ami helyenként kellemes bizonytalanságban tartott és éberséget követelt. Még a mellékszereplők is erőteljes figurák. Sokuk nem pusztán statiszta, aki továbblendíti a cselekményt egy pohár limonádéval. Rajtuk keresztül is átnyúl a szerző a mese univerzumából az olvasóhoz és felvillantja a párhuzamokat.” (Hintafa)
SZAKÁCS ESZTER
Babilon
„Az írónő nem sok időt hagy a gondolkozásra, rögtön beledob minket a mélyvízbe, és onnantól kezdve nincs megállás.
Jól megírt, pörgős és olvasmányos történetet olvashatunk egész végig. A főszereplőnk is jelentős változásokon megy át a regény végére. Eleinte kicsit szeleburdi, álomvilágban élő kisgyerek, aki a sok megpróbáltatás ellenére sohasem veszíti el a hitét. Az események és a megpróbáltatások hatására felnő és képes lesz éretten megoldást találni a problémákra.” (h_orsi)
„Úgy érzem, hogy ez a sorozat mind a kamasz lányoknak, mind a kamasz fiúknak normális, követhető példaképeket állít: mind Mira, mind León (de a többi szereplő) alakjával azonosulni lehet, és tanulni is tőlük: nem nehéz átfordítani, hogy a világok megmentése helyett mit tehet egy hétköznapi gyerek.” (PTJulia)
TASNÁDI ISTVÁN – JELI VIKTÓRIA – VÉSZITS ANDREA – GIMESI DÓRA
Az ellopott időgép
„– Üdvözlök mindenkit a gyógyult időfutárfüggők csoportterápiás ülésén – mondta. – dtk8 vagyok, és már nem gondolok a hadronra.
A nagy kaland után az élet visszatér a normális kerékvágásba (egy-két szereplő kivételével), amikor ismét bekapcsolódunk a történetbe. Van aki utazik, térben vagy időben, van, aki megváltozik, és van, aki soha nem változik.
Ez megint iszonyatosan jó volt! Én nem is tudtam, hogy mennyire hiányoznak a szereplők az életemből, erre tessék, megint megy a remix, és megint izgulok, hogy mi lesz velük. Szóval, vigyázat, a könyv elolvasása azonnali visszaesést okozhat!” (dtk8)
ZÁGONI BALÁZS
A Gömb
„…ez a könyv megengedi, hogy megtarthassam a régi gondolataimat, és azt is, hogy más szemszögből élvezzek, élvezhessek egy, a jövőről igazából rémisztő képet festő utópiát.
Miért?
Mert emberi érzelmek vannak benne – nincs »robotizmus«, nincs lélektelenség, inkább lelketlenség. Nincs szürkeség és monotonitás – de igenis van pörgés, fények villódzása, izgalom, félelem és féltés, izgalom és izgatottság, szerelem és szeretet, barátság és ellenség, izgalom, harc és küzdelem, tanulás és tanítás, tanulság és okulás, bizalom és csalódás – egyszóval érzelmek jelenléte nagyon hangsúlyos, és nagyon előtérben áll – teljesen átszövi a regényt – és ez teszi számomra különlegessé, mássá, élvezhetővé, emberivé részemről fogyasztható sci-fi-vé, okos, intelligens, sokoldalú, bátor főhősök szerepeltetésével.” (Gelso)