top of page

2023 | 2022 2021 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016

Líra tízes lista – 2016

A zsűri díjazottja:

BABICZKY TIBOR

Kivilágított ég

li16babiczky.jpg
merites-8_arnyekolt.png

„Babiczky költészete a nyarat élő emberé. Nem a világban lévő nyárról szól ez, hanem a lélek nyaráról. Ebben a nyárban nincsenek bulik, vízparti részegedések, mámor. Helyette a tavasz elmúlásának tudatosulása, s vele együtt az illúzióké, amik elhitetik az emberrel, hogy mindent lehet, és az élet végtelen. Pedig nem. És amikor erre először rádöbben, akkor kezdődik a lélek nyara, a forróságtól remegő, verőfényes tiszta nyár, amikor sokkal tisztábban látjuk a dolgok kontúrjait, mint a tavasz párás, bódító illatán keresztül.” (tengshilun)

„Bizonyos értelemben klasszikus líra ez, nem feltétlen a formák, a csiszolt rímelés miatt, hanem témái, poétikája, a megszólalás módja, a nyelve okán. Minden csillag, hold, szél, és fény, fény, fény. Alanyiság pedig egy félkörömnyi, ha van.” (Sasa)

A közönség díjazottja:

BÖDECS LÁSZLÓ

Semmi zsoltár

li16bödecs.jpg
merites-8_arnyekolt.png

„Ez a kötet nagyon emberi és nagyon a mai kor emberéhez szóló. Friss és újszerű, mélybe hívó és egekbe röpítő úgy, hogy mindvégig a hétköznapi nyelvén szól – néha vulgáris módon, de még akkor is szerethetőn. A sorokat átszövik keresztény motívumok, amelyek szintén hatásosan illeszkednek e versvilágba. Termékeny belső lélekutazás, a sorokba tördelt útkereséssel és a magunkra ismerés pillanat-élményeivel – remek versformákba öntve.” (_selene_)

„Szeretem, amikor egy költő kifelé is lát, és nem csak a saját, beszűkült magányát fogalmazza meg – Bödecs versei között ilyenek is vannak, mint például a Munkások Jézusa. Jó szeme van a külvilág képeire, ezek az egy-egy motívumot kibontó versei álltak talán a legközelebb hozzám.” (dontpanic)

A lista további könyvei:

ÁFRA JÁNOS

Két akarat

li16áfra.jpg

„A kötet legutolsó […] verse tulajdonképpen összegzi az egész kötetet: a vers és a kötet is a fogantatástól indul, anya- (és apa)emlékekkel folytatódik, a gyermeki lét családi biztonságából való kiszakadáson át jut el a saját szerelmi kapcsolatok kialakulásáig. Kezdődő szerelem, beteljesült szerelem, vágyódó szerelem, konfliktusos szerelem, elmúló szerelem mind képviselteti magát. 
Szeretem, amikor az irodalom a megismerés és megismerhetetlenség határmezsgyéit próbálja feltérképezni – amikor két akarat úgy dönt, hogy márpedig egymást akarják, elindulnak a megismerés felé, de vajon hol találkoznak? Áfra János szerint a teljes megismerés lehetetlen, a két ember két külön világ marad, és áthatolhatatlan falak választják el őket.” (dontpanic)

KARAFIÁTH ORSOLYA

Él

li16karafiáth.jpg

„Nem tudtam, hogy mit várhatok ettől a kötettől. A borítója eszméletlenül jó, és a címe is tetszik a maga egyszerűségével. […] azt kell mondjam, hogy most igazán megfogott. Érett, sűrű, mélybe markoló szövegek.” (virezma)

„A kötet első felében nem nagyon találtam olyan verset, ami tetszett volna; nem hozzám szól a hangja, zavart a versbeszéd töredékessége, nem talált meg, na. Aztán jött az Apa és a hóember, ami viszont beütött, meg utána a Tükör című, hat versből álló ciklus, ami szintén nagyon, és utána egyből megbocsátóbb lettem, jobban is tudtam értékelni az utána következő verseket.” (Juci)

„[…] realisztikus, letaglózó, tárgyilagosan lélekmélyre ható költészet – a tőle megszokott extravagancia keretei között.” (_selene_)

ORAVECZ IMRE

Távozó fa

li16oravecz.jpg

„…megtiszteltetésnek élem meg, hogy olvashatom ezt a könyvet. […] olvasása közben kultúrtájon járok. Ez a kultúra emel, nemesít, megtisztít. Amit nem tud a költő megtenni a falujával, megtisztítani, újra művelésbe vonni, azt megteszi a költői nyelven keresztül. Ha olvasom, azt érzem, hogy behívtak, beengedtek egy emberléptékű portára, birtokra, tájra. Az, hogy nekem éppen azok az épületek, oszlopok, azok a fajta fák és az azokon lévő madarak tetszenek-e, nem tűnik igazán fontosnak. Ami fontos, az a megmaradni embernek tiszta szándéka és szorgos keze munkája. Sokan érzik, mondják, hogy »ilyet én is tudnék írni«. Ebből én azt látom kiemelendőnek, hogy egyértelműen létezik, megfogható egy »oraveczes« stílus, nyelv, világ, ami mindenki számára meglepően egyszerű és érthető.” (Lali)

RAKOVSZKY ZSUZSA

Fortepan

li16rakovszky.jpg

„Régen volt ekkora reveláció számomra verseskötet. Két nap alatt egymás után kétszer olvastam, szétfirkáltam, kifosztottam, aztán láttam, hogy kifoszthatatlan. Még, még, még.” (Sasa)

„Nagyon tetszik a hangulata. A nyelvezete egyszerre hétköznapian gördülékeny és varázslatosan nosztalgikus. Szeretem, ahogy a rímek keresztülfonják a szöveget. (virezma)

Csodálatos kötet. Plasztikus világban járunk: elillanó korok emlékei és azokat megtestestesítő, a létezésbe ragadt, időtlen mozdulatok járják át e verseket. Varázslatos pillanatok villannak fel és az örökkévalóság színeit festik elénk.

...egy minden tekintetben tökéletes kötettel van dolgunk.” (_selene_)

ZÁVADA PÉTER

Mész

li16závada.jpg

„Az Ahol megszakad című, első kötet hangfelütésének nem folytatása, hanem sokkal inkább a fájdalomból táplálkozó, mélymetaforikus meghaladása ez a csodálatos szabadversgyűjtemény. Sorait olvasva sokszor (látszat)ürességet visszhangzó szürreális hatásvilágban érezhetjük magunkat: mintha egy univerzum magányra berendezkedett közegében lebegnénk. S e lebegést át- meg átitatja a sejtekig hatoló gyász szorongató érzése. A válasznélküliség vigasztalansága egy partner nélküli párbeszédben… Épp ezért az üresen hagyott oldalak is fájdalmasan beszédesek.

Megrendítő olvasmány. Versei – képiségével, gondolkodásával – az értő olvasóban olyan lelki hatást képeznek, amely aligha maradhat bennünk megválaszolatlanul. Még ha a válaszaink nyitva maradnak is.” (_selene_)

bottom of page