Líra tízes lista – 2017
A zsűri és a közönség díjazottja:
VARRÓ DÁNIEL
Mi lett hova
„de jó, hogy van ez a varródani,
különben hova jutna ez az izé világ!” (Ciccnyog)
„Varró Dánieltől nem meglepő az a káprázatos költői bravúr és formajáték, amellyel e kötetben újra találkozhatunk. Az, ahogyan a hétköznapit a magyar nyelv eme színes-csengő-sziporkázó daljátékába olvasztja – élményszerű és csodálatra méltó egyben. Az alkotásai mögött érezhető koncentrált kidolgozottság ötvöződik egy magával sodró felszabadultsággal, s e különleges kettősség aztán olyan módon hat a lélekre, hogy az ember mosolyogva-álmélkodva csodálkozik el a csillogó tehetség versbéli megnyilvánulásain.” (_selene_)
A lista további könyvei:
ÁRMOS LÓRÁND
A kilternani ősz
„A költeményekben központi szerepet kap a szabadság fogalma és sorait átitatja egy félelemmel vegyes nihil érzés, amely mégsem válik reménytelenné – az új és új elemeket kibontó képi gazdagság által.
Saját-élményekből épül lírája, néhol a szimbolizmus világát tükröző képi mozgalmassággal. (A kötet címadó verse az egyik legkiválóbb példa erre.) Remek lírai előadásmód jellemzi e verseket, remélem sokat olvashatunk még e tehetséges költőtől.” (_selene_)
„Az első ciklusban lévő versek voltak a kedvenceim. Az idegenbe szakadt és felnövő lírai én hangja megbicsaklik, megtörik, már nem olyan ritmusos, magával ragadó, de áthatja valamiféle szomorkás érettség.” (dontpanic)
BALLA ZSÓFIA
Más ünnepek
„…csak tippelni tudom, hogy szívesebben olvasunk »trendi« szerzőket, mint a »nagy öregeket«, akik csak mennek előre, és teszik a dolgukat. Balla Zsófia ez utóbbi kategóriába tartozik, egy a köztünk (még) élő klasszikusok közül. Kisujjában a mesterségbeli tudással, tűpontosan, érzékenyen és érzékletesen ír. Képei hátborzongatóan találóak, sűrűek. A nyelvezete egyszerű és egyszerűségében szép. Élvezet olvasni.” (virezma)
„A férfi nézőpontú öregedési folyamatról már több kötetet is olvastam, örülök, hogy most női szemmel is megnézhettem ugyanezt. Befordulás helyett befelé fordulás, nem szirupos nosztalgia, hanem a feledés és az emlékezés hullámzó keveréke, a fontos dolgok megtartására való törekvés, ha kell, akár kíméletlenül is.” (dontpanic)
BALOGH ÁDÁM
Nyers
„A kötet felénél jöttem rá, hogy […] ez nem sok vers, hanem egyetlen, címekkel és üres szakaszokkal tagolt költemény. Nem kell szünetet tartani az alkotások közt, úgy kell olvasni, mint egy novellát vagy kisregényt – s máris hozzáférünk a tartalomhoz. A tartalomhoz, ami megrendítően egyszerű: szólhatna rólad, rólam, a szomszédról, bármelyik idegenről, a leírtak ugyanis mindenkivel megeshettek volna, köznapi események, egyszerűségükben is gyönyörűen megfogalmazva.” (Babramorgó)
„Az elején fanyalogtam, hogy most akkor tényleg arról fog-e szólni az egész, hogy a fiú a cigi-pia-pornóújság háromszögben keresi a férfiasság titkát, [...] de aztán tétje lett az egésznek, és onnantól már tudtam értékelni, illetve megérintett. Művelt kollégáimnak teljesen igaza van, húzóra fogyasztandó a kötet, nem érdemes darabolni.” (Juci)
GÁTI ISTVÁN
Lehetne rend
„Ez zseniális! A fülszöveg nem hazudik, játékos, nagyon szerethető az egész kötet. Biztos azért tetszett ennyire, mert én is erősen megőriztem a gyermeki látásmódomat. :) Leleményes, ritmusos, ízes-illatos, egyedi hangvételű, igazi versek ezek. Nem lehet nem szeretni!” (Ciccnyog)
„Szeretem az őszinte, esendő költőket. A tiszta szavakat. A pőrén megmutatott, dísztelenül is szép emberi érzéseket. Az egyszerűen elmondott tragédiákat, az élet elmúlásának tömör, hatásos jellemzését. A felkelő Napot. A lenyugvó Holdat. A létezés alapjait megmutató kifejezéseket. A játékokat a szavakkal. A játékokat az élettel. De sohasem önmagunkkal, és nem másokkal. Mindezt külön-külön, és egyben is szeretem.” (tengshilun)
JÓNÁS TAMÁS
Törzs
„Vállalom, hogy elfogult vagyok Jónás Tamással szemben. Megérint az érzékenysége, a versei hangja, és a fájdalom, ami sugárzik a költeményekből és JT szemeiből is.
A kötet egy-két verse azonban nem tetszett, és bevallom, meg is ijedtem kissé, hogy csalódást fog okozni… de persze nem történt.
Olvassátok! Jó. Fájdalmas. Kell ilyen is.” (bagie)
„Érdekes, nekem nem annyira a fájdalom volt hangsúlyos ebben a kötetben, mint ahogy többen írják az értékelésükben, hanem inkább a megküzdött önazonosság: ez egy érett férfi/érett költő nagyon szép, felemelt fejű öndefiníciója.” (Juci)
„Erre valóban lehet mondani, hogy letisztult, ízlelgetni kell, mint egy finom bort – pedig én nem is szeretem annyira a bort –, érdemes lesz újraolvasni.” (Ciccnyog)
KABAI LÓRÁNT
Semmi szín
„Aktív közreműködésre van szükség a megértéshez.” (Babramorgó)
„Egy belső tudatfolyam csalódásokról, irracionális szorongásokról, lelki nyomorúságról, önsajnálatról és önutálatról. A beszélő még csak nem is tetteti, hogy másnak beszélne, a szerelmes, vagy bárki, aki fontos, ha olyan is, mintha beszélne, igazából csak rosszul veszi a levegőt. Itt nincs párbeszéd, de ez valahogy nem tragikus, mert nem is cél.
Amúgy jó. Mármint a kötet. Mindennek ellenére. Mert abban a nyomorult lelkiállapotomban egyszerűen csak jó volt, hogy valaki megért. Hogy kíméletlenül kimondja azt, ami fáj. És megerősített abban, amiben soha nem is kételkedtem, a művészet szükségességében. Mert van olyan mélypont, ahol tényleg csak a művészet ért meg. Szóval boldogtalanok, olvassátok. :)” (dontpanic)
LÁNG ORSOLYA
Bordaköz
„Elkezdtem a kötetet olvasni, mi is ez? Mik ezek a szertelen képek? Kicsit összezavarodtam, megmondom őszintén, aztán szembe jött ez a sor (Naptár című vers): a vattacukor illatú mélabú – meg voltam véve. Olvastam idén olyan köteteket, ahol az egész könyv nem ért fel ezzel a sorral. De ebben a könyvben van más is, nem csak ez az egy, önmagában gyönyörű sor: lüktető, a szürrealizmussal kacérkodó, szabályokat felrúgó, megdöbbentően jó versek.” (Babramorgó)
„E kötetben villanásnyi képek, tárgyak, színek, hangok sorjáznak egymás után és illeszkednek aztán egy mélyen átélhető, szubjektív egységbe. Az olvasónak olyan érzése van, mintha ez az érzékeny, fotografikus költői világ finoman átlebegne a saját lelkébe. Tökéletesen átérezhető lírai atmoszféra teremtődik. Egy igazi unikum a kortárs líra porondján.” (_selene_)
PAPP-FÜR JÁNOS
Árnyékapa
„Gyerekhangon szól olyan dolgokról, amikkel egy ideális világban egy gyerek nem is találkozna: alkoholizmusról, szegénységről, halálról.
Persze ez egy felnőtt által megszólaltatott gyerekhang, de szerencsére nem olyan módon próbál hiteles lenni, hogy megpróbál belehelyezkedni egy gyerek fejébe, erőltetett szóhasználattal és leegyszerűsített gondolatmenetekkel, hanem finom szimbólumokkal, lírai képekkel és asszociációs áttétekkel érzékelteti ezt a nagyon sötét, nagyon kilátástalan gyermeki létet. Nagyon szomorú, nagyon szép.” (dontpanic)
„Megrendítő kötet. Tragikus életérzések gyermeki szemszögből. Nem erőltet, nem kényszerít, mégis – akaratlanul is – belehelyezkedünk ennek a szomorú sorsú, sorsmesélő kisgyereknek szomorú szerepébe.” (_selene_)
TÓTH KRISZTINA
Világadapter
„Tudatosan felépített, átgondolt ciklusok váltják egymást a könyvben, végére hagyva a legmélyebbre szálló epizódokat. Remek, esztétikailag átgondolt kötet, amelynek ott a helye minden igényes lírakedvelő polcán.” (_selene_)
„Tessenek nyugodtan megvenni, odatenni a polcra, időről időre levenni, olvasgatni. Tartós darab.” (Juci)
„Jó lenne valami igazán okosat írni erről a verseskötetről, de bevallom, nem tudok. Tetszett, jó volt, és főleg a vége felé igazán erősre duzzadnak a versek. Emellett vannak olyan írások, amik tőlem távolabb állnak, de ez már nagyon az egyén szintje: a költő attitűdje mennyire ragadja magával az olvasót. Néha magával ragadott, néha nem. De erős kötet, nem vitás.” (tengshilun)