top of page

2023 | 2022 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015

Fikciós széppróza tízes lista – 2015

A zsűri díjazottja:

ZÁVADA PÁL

Természetes fény

15závada-kis.jpg
merites-8_arnyekolt.png

„Vannak könyvek, amiket meg szoktam ölelgetni, miután befejeztem őket. Ebbe úgy kapaszkodtam, mint aki mindenét elveszítette ezen az egy darab könyvön kívül. Vagy mint aki vigasztalni akarja a lapok között lakó vigasztalhatatlant. Kérlek, kérlek, olvassátok el.” (Juci)

„Závada a szülőföldjéről ír, Tótkomlósról is (ezt már többször is megtette), most ismét elővett egy olyan témát, ami talán kimeríthetetlen. Hiszen rengeteg ásni és megeleveníteni való lehet a feltárások során. De mások emlékeit magunkévá tudjuk-e tenni? Saját emlékezéseinkben is szelektálunk, kiválasztunk és vannak fényképek, amik kimaradnak a szépen beragasztott albumból. A regény pótolni igyekszik ezeket. Én így olvasom.” (n)

„Nagyon-nagyon kellett ez a könyv. Mi sem bizonyítja jobban, hogy bizonyos szempontból nagy a csend körülötte. A csend pedig száz nyelven beszél…” (eme)

A közönség díjazottja:

DRAGOMÁN GYÖRGY

Máglya

15dragoman-kis.jpg
merites-8_arnyekolt.png

„Dragomán stílusa, nyelvezete, mondatai sokat csiszolódtak még A fehér királyhoz képest is: bár nem használ túl sok jelzőt vagy kacifántos mondatszerkesztést, ráadásul ez az írásmód nem feltétlenül az a fajta, amiből néhány idézett sor elolvasása után elalélunk, de garantálom, hogy ha nekikezd az ember, nem igazán tudja abbahagyni, szó szerint magába szippant a szöveg.” (giggs85)

„Komoly, de nem nyomasztóan. Önvizsgáló, de nem önmarcangolóan. Igaz, de nem banálisan. Őszinte, de nem tolakodóan. Megható, de nem számítóan. Tanulságos, de nem szájbarágósan. Józan és elbűvölő egyszerre, de se nem földhözragadtan, se nem szédítően.” (balagesh)

„És még ott se lógott ki a lóláb, hogy DGy sose volt kislány…” (ppeva)

A lista további könyvei:

CSABAI LÁSZLÓ

Száraz évszak

15csabai-kis.jpg

„»Most már jó lesz, csak még egy kicsit, egy nagyon kicsit kell kibírni« – lehetne a mottója ennek a kötetnek, mert azért elég sok kibírnivaló akad a kötet hőseinek életében.” (olvasóbarát)

„Nagyon szeretem, amit ez a pasas csinál. Van valami nosztalgia minden írásában, talán azért, mert annyira ismeri és szereti ezt a várost és ezt a vidéket, amiről ír, és annyira tapintható a történeteiben a most és egykor élő-élt emberek minden vágya, fájdalma, öröme, szenvedése, ami átitatja a tájat.” (Juci)

„Ez életem eddigi legjobb novelláskötete volt! Bizonyára közrejátszott ebben az, hogy páros novellák sorakoznak ebben a kötetben, kerek egész történetek, amelyek így párosával még jobban kiegészítik egymást.” (pepege)

ESTERHÁZY PÉTER

Egyszerű történet vessző száz oldal – A Márk-változat

15esterházy-kis.jpg

„101. Kutya nehéz jó írónak lenni. Jó írónak lenni sok jó könyvvel. Mert amit ír a jó író, az gyakran hiába jó, ha volt már jobb is. És mindig volt már jobb is, ha pedig nem volt még jobb, akkor a következő lesz a nem olyan jó, és így tovább. Van itt egy író, kérem, akinek a nyelv a tenyeréből eszik. Aki az abszolútumot (mondjuk ki kereken: Istent) odaülteti maga mellé az asztalhoz, úgy fraternizálnak. Söröznek, na. Általában. Most azonban nincs erről szó. Ez máshogy szép: úgy, hogy komoly. Itt Isten nem az asztalnál ül. Hanem rajta fekszik. Az író pedig fölé hajol, és vizsgálja. Elemzi. Meg akarja ismerni őt. Aki nem megismerhető. Erről van itt szó: hogy hogy lehet, hogy nincs. Amikor itt van a szemünk előtt.” (Kuszma)​

HÁY JÁNOS

Napra jutni

15háy-kis.jpg

„Fájdalmas könyv, olyan mint az élet, de van benne azért öröm és világosság is. Mint a szemhéjon átsugárzó napfény, a remegő testre eső meleg napsugarak, olyan egy-egy apai kézszorítás, anyai simogatás, nagyapai jó szó, a csehszlovák rokonlány mosolya – egy-egy pillanat, ami biztonságot vagy reményt ad egy magányos kisfiúnak. És van a saját belső fantáziavilágba menekülés lehetősége is, és van a kiszakadás, elmenekülés vágya-reménye, amely aztán az írónak, tudjuk, sikerül is – ennek köszönhetjük ezt a szép könyvet. […]

A korrajz, a falusi Magyarország »szocialista-kori« sivárságának leírása pontos: igénytelenség és merev normák uralják az életet, és az ehhez való alkalmazkodás tönkre teszi az embereket. És itt válik általánosíthatóvá a könyv, mert a konkrét esetektől függetlenül ezek a magatartási minták itt vannak mellettünk, akár a környezetünkben is felismerhetjük őket. Mint ahogy a gyerek nagyon szépen ábrázolt érzelemvilágában pedig önmagunkra ismerhetünk.” (vargarockzsolt)

KISS TIBOR NOÉ

Aludnod kellene

15kiss-kis.jpg

„Nagy erő van ebben a könyvben, csak az olvasó gyengül el közben. Olyan erős a feszültségkeltő hatása, hogy akár még az ujjaid is kifehérednek a könyv szorítása közben. Nem, nem túlzok. Megpróbálsz kívül maradni majd, akár közönyösnek is lenni. Lehet, sikerül is. De attól még ezeknek a vegetáló embertörténeteknek a valóságát érezni fogod.” (n)​

„Háromfázisú, erősáramú próza. A szavakkal, szikár mondatokkal papírlapokra feszített érzéketlen mozdulatlanságba merevedő képkockák egyszerre csak az animált elemek gyors egymásutániságában szürkeárnyalatos fotósorozattá alakulnak át. És végül az enigmatikus kódok feltörésével már mozgóképet generálnak. – Talán olyan, Tarr Béla vásznára illő, ütős filmet…” (Goofry)

KŐRÖSI ZOLTÁN

Szívlekvár

15körösi-kis.jpg

„Családtörténet, szerelmek és a történelem viharai. Kőrösi egészen mély és komoly, részemre egészen új oldaláról mutatkozott be.” (robinson)

„Rendkívül élvezetes ízlelgetni ezt a regényt. Mit ízlelgetni – inkább fölhabzsolni, mert eteti, akarom mondani, olvastatja magát. Puha kenyérre kent ízletes szívlekvár. Csöppnyi keserűség, csipetnyi savanykás szájíz és rengeteg szívből jövő édesség, amely elnyomja a lekvárhoz kevésbé illő, jócskán adagolt kesernyésebb ízeket, melyek egyébként is jobbára kifőnek, elpárolognak a főzés, kavargatás közben. Ami marad: a szívek zamata és egy leheletnyi mágikus realizmus. […] Ha kellemesen olvasmányos, fordulatos, történelemszemléletében újszerű, ám szerintem nem túlságosan mélyre ható, csipetnyit ironikus-humoros kelet-európai családregényre vágytok, ne keresgéljetek tovább. Kóstoljatok Szívlekvárt!” (eme)

RAKOVSZKY ZSUZSA

Szilánkok

15rakovszky-kis.jpg

„A Szilánkok a századelős nosztalgia ködös-krúdys-gordonkás-szépiaszínű fényébe vont illúzióinak finom hangú, de annál kegyetlenebb dekonstrukciója. A cím kissé direkt utalás a regényszöveg és a cselekmény töredékességére, ehhez tapad még az összetört üveg széthullásának képe, a többé-össze-nem-állíthatóság. A véglegesség. Ez ilyen illúzióvesztős könyv, mind ideológiai, mind lélektani értelemben.” (nyerw)

„Összességében egy nagyon-nagyon jó, fontos könyvet olvastam, igazi történelmi, összefoglaló igényű nagyregényt, aminek rengeteg erénye van. Számomra igazi felüdülés volt a sok posztmodern után, ajánlom tehát mindenkinek – én pedig nemsokára valószínűleg újabb Rakovszky-művet veszek a kezembe.” (giggs85)​

SZILASI LÁSZLÓ

A harmadik híd

15szilasi-kis.jpg

„Egy szép, nagy tükröt foncsoroz itt végig Szilasi, amiben az olvasó aztán megláthatja magát. Persze, nehéz belenézni ebbe a tükörbe, mert megvan az esélye, hogy nemszeretem dolgokat látunk benne. Magunkat egy meleg lakásban, vagy éppen a híd alatt.

Más regény ez, mint a Szentek hárfája volt, aki azt keresi benne, talán csalódni fog. Egy ízig-vérig mai történet ez, annyira, hogy nem is emlékszem hasonlóra. Ideje volt.” (Csabi)​

„A történet nagyrészt Szegeden játszódik, szinte idegenforgalmi szempontú bemutatót adva a városról alulnézetben, a létért való küzdelem útvonalára felfűzve a város nevezetességeit, tereit, épületeit, szobrait, intézményeit, hídjait, a Tiszát, ami nekem, szegedinek persze még ebben a szövegkörnyezetben is nagy élmény.” (olvasóbarát)​

TÓTH KRISZTINA

Pillanatragasztó

15tóth-kis.jpg

„Szeretem az írónő profizmusát. Az ilyen hosszú, lezárt, kerek, ütős-gondolkodtató, tömör történeteket. Meg a még tömörebb mondatokat, amiket már előre tud az ember, hogy jönni fognak, de mikor ott van végre egy ilyen (pl.: »Egyszerre értek a ház előtti járdára, férj és feleség. Zsófi nem értette, mi történt.«) – a történet végén – azt mondja: na, igen, ez pont így jó. Tökéletes. Nem, nem az elbeszélésben zajló történet jóságáról van itt szó, hanem az elmondás, előadás jóságáról. És nem zavar, hogy pont az áll ott, mint amit vártam. Jó történetek. […]

Fogyasztható mennyiség. Akár egyesével is. Esti mese felnőtteknek… Nekem még sem sikerült beérni egyszerre egy-kettővel, rögtön kellett az egész.” (Kek)​

bottom of page