top of page

2023 | 2022 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015

Fikciós széppróza tízes lista – 2016

A zsűri díjazottja:

DARVASI LÁSZLÓ

Isten. Haza. Csal.

16darvasi-kis.jpg
merites-8_arnyekolt.png

„Darvasi novelláiban nincs megúszás, nincs gyáva kerülÅ‘út, de a kibírás benne van. Szép, ahogy beleírta azt, ahogyan az ember a valami másra vár. Közben meg nem veszi észre, hogy nem lesz más. Akkor is vár. Makacs ember a magyar.” (Biedermann_Izabella)

„Durván szókimondó, fájdalmas, elgondolkodtató, merész és vakmerÅ‘, nála a fekete nem mindig fekete, a fehér sem egyértelműen fehér, elkezd egy történetet, melynek vége sohasem számítható ki elÅ‘re, s teszi mindezt olyan lehengerlÅ‘ stílusban, olyan képi világgal, hogy az olvasó nem tud szabadulni tÅ‘le, még akkor sem, ha már becsukta a könyvet.” (pepege)

„Szépen kimunkált, letisztult kis nyomasztások ezek, amilyenre csak a világszínvonalú és méltán híres magyar pesszimizmus képes.” (Kuszma)

A közönség díjazottja:

BARTIS ATTILA

A vége

16Bartis-kis.jpg
merites-8_arnyekolt.png

„Ne spóroljunk a jelzÅ‘kkel: csodás és mesteri, ez az ún. világszínvonal – alighanem. Bartis lendületes kegyetlenséggel visz végig minket egy fájdalmas életen, de mindezt helyenként megkapó szépségbe öltözteti, mert tudja, a puszta kegyetlenség enélkül beleszürkülne az önmaga által teremtett hidegségbe.” (Kuszma)

„A vége óriási vállalás mind a szerzÅ‘, mind az elbeszélÅ‘ számára – nem kisebb a tétje, mint az, hogy megértse: létezik-e a világban Isten, vagy bármiféle Gondviselés.” (giggs85)

„Talán nem ennyire sűrítve, de ennek a típusnak, az önmaga körül forgó magánykrÅ‘zusnak itt-ott felvillanó megnyilvánulásait nap mint nap észreveszem a világban. A közvetlen környezetemben, vonaton, utcán, hírekben, tv-ben. Mért lepÅ‘dünk hát meg rajta?” (Kek)

A lista további könyvei:

GARACZI LÁSZLÓ

Wünsch híd

16Garaczi-kis.jpg

Hogy lesz a semmibÅ‘l valami, a valamibÅ‘l más, a másból semmi, a semmibÅ‘l semmi? Mindent értenél, ha ezt érted, ezért nem értheted.” (ppeva)

„A fülszöveg szerint regény, kilenc fejezet, fejezetenként 7 történet, rövid, hatásos mondatok, szaggatottan, mint a pattanó labda, novellákként olvastam és még így is töredezettnek éreztem és ebben a szerkezete is közrejátszott. A szerzÅ‘ szerint vallomások és ez rendben is van, villanások, emlékképek egy ember életébÅ‘l, meg más emberek életébÅ‘l. Vannak nagyon jó mondatok, részek, néha mégis unatkoztam egy kicsit.” (olvasóbarát)

„Témák, motívumok tűnnek fel újra és újra, az idÅ‘rend inkább egy idÅ‘viharra emlékeztet, néhol kapunk egy kis elÅ‘leget, amit aztán késÅ‘bb értelmez egy másik életforgács.” (Csabi)

GYÖRE BALÁZS

Halálom után eltüzelni

16Györe-kis.JPG

„Egy anya elsiratása ez a könyv. Így csinálja ezt valahogy egy férfi. Nem kell megérteni.” (Csabi)

„Nekem ez a könyv nehéz olvasmány volt, mert az volt a benyomásom, hogy a szerzÅ‘ nem regényt írt, hanem magát a gyászmunkát testálta az olvasóra. Ezt hol megúszásnak, hol kegyetlenségnek éreztem. EttÅ‘l függetlenül elgondolkodtatott ez a posztmodernek is tekinthetÅ‘, narrációval tarkított dokumentumhalmaz, és arra jutottam, az emberek nem vigyáznak eléggé arra, hogy ne bántsák meg a másikat. Szomorú dolog ez.” (Biedermann_Izabella)

„Szerintem jobb anyahalál könyv, mint A szív segédigéi, nem annyira indulatból és feltehetÅ‘en nem olyan gyorsan íródott. Talán még Barthes Gyásznaplója volt hasonlóan nagy hatással rám. Végül is az ember mindig hibás egy kicsit.” (szigiri)

HAZAI ATTILA

A maximalista

16hazai-kis.jpg

„A kötet novellái nem a lezárásukkal hökkentik meg az embert, pontosabban nem a csattanóval, fÅ‘ként, hogy ez el is marad. A meghökkentÅ‘ pontosan az, hogy nem felelnek meg az olvasói elvárásoknak. A novella maga egy »csattanó« azzal, ahogy a világot látja és láttatja, ahogy próbál ellenállni a tragikumnak, ahogy valami engedékeny, szinte elnézÅ‘ feloldással zárul, szinte mindig.” (eme)

„Nem hasonlítható semmihez, amit eddig olvastam. Az a fajta stílus, ahol a laikus olvasó teljesen elbizonytalanodik: nem tudja eldönteni, vajon zsenivel van-e dolga, vagy valaki átveri és röhög a háttérben. Talán mind a kettÅ‘. Kiszámítottan minimalista és maximalista.” (ppeva)

„Látszólag naiv látás- és ábrázolásmód és az esztétikai értéket képviselÅ‘ irodalmi nyelv dekonstrukciója. Rácsodálkozás, váratlanság.” (nyerw)

KOVÁTS JUDIT

Elszakítva

16Kováts-kis.jpg

„Nagyon jó. Történetileg hiteles, fordulatosan elbeszélt, a különbözÅ‘ nézÅ‘pontokat izgalmasan váltogató és fÅ‘leg az adott kort, a benne élést nagyon érzékletesen bemutató regényeket ír Kováts Judit, amik szerintem mindenféle ízlésű, érdeklÅ‘désű olvasó számára élményt jelenthetnek.” (Juci)

„Hálás tudok lenni a történetekért. Akkor is, ha az maga a történelem. Kováts Judit történész a felvidéki magyarok 1944–1953 közötti történetét írta meg, két birtokos család tagjainak sorsát követve. Hangja már-már szenvtelen, de minek is az irodalmi cifrázás, ha a tények megállíthatatlan malomkÅ‘ként, napról-napra morzsolják fel az addigi valóságot.” (akire)

„Az a jó Kováts Judit könyveiben, hogy történetileg teljesen hitelesek.” (cseri)

PAPP-ZAKOR ILKA

Angyalvacsora

16Papp-kis.jpg

„Voltaképpen az volt az angyalvacsora (szigorúan kisbetűvel) szomorkás történeteinek számomra szinte fölfoghatatlan furcsasága, hogy miközben a szerzÅ‘ különleges látásmóddal és szürreális szövegekkel foganatosított lehangoltságokra adott okot, egyszersmind megmagyarázhatatlan módon valamiképpen mégiscsak mágikus impulzusokat gerjesztÅ‘ örömdózisokat osztogatott. Megajándékozottnak éreztem magam, amikor egy-egy ilyen különös, és a visszacsatolásaiban érdekes inverz hatással motiváló tündérvilág magába húzott.” (Goofry)

„Papp-Zakor írásai különleges mesék, nagyon eltérnek a szokásos novelláktól témaválasztásban és történetmesélésben egyaránt. A másság, a fogyatékosság is megjelenik az írásaiban vagy a szinte rettegésig fokozott félelem.” (olvasóbarát)

POTOZKY LÁSZLÓ

Éles

16Potozky-kis.jpg

„Hihetetlenül nagy élmény és sokk volt olvasni ezt a kötetet, hisz elsÅ‘sorban az én generációmról szól. Számomra eddig mindenképpen az év legjobb magyar könyve, és bár elsÅ‘sorban a történetvezetésben felbukkanó kisebb hibák miatt nem mondom azt, hogy rögtön a magyar irodalom közvetlen élvonalába került a szerzÅ‘, de ahogy Bartis Attila egy Sétán keresztül jutott el a Nyugalomig, úgy minden esély megvan arra, hogy Potozkynak az Éles legyen az egyik elsÅ‘, igen fontos és jól sikerült lépés a maga Nyugalmáig vezetÅ‘ úton.” (giggs85)

„Fájdalom mint fájdalomcsillapító. Hiányok és ürességek okozta fájdalomérzet ellen hús-vér jelenvalóság. Ami nincs, legalábbis a regény szereplÅ‘i számára nincs: cél, értelem, érték(rend), követhetÅ‘ minta. Mindaz, ami gátolhatná az egyre gyorsuló, semmibe való alászállást.” (eme)

SZVOREN EDINA

Az ország legjobb hóhéra

16Szvoren-kis.jpg

„Kijelentem: szerintem Szvoren Edina a legjobb élÅ‘ novellistánk. Én nem találtam ebben a kötetben gyenge darabot, mindegyiken átjön az író határozott elképzelése a kirekesztésrÅ‘l, az elfojtásokról, a családi viszonyok eltorzulásairól – több is ez, mint puszta elképzelés, inkább nagyon is élÅ‘ tapasztalat, egy végtelenül szuverén látásmód. Kvázi tökéletes, mert Szvoren tudja, mit akar mondani, és meg is tudja fogalmazni azt.” (Kuszma)

„Ezek a novellák már azzal kiemelkednek a sűrűbÅ‘l, hogy míg a többség manapság szocio, addig Szvoren pszicho. A szocio amúgy is távol áll a hétköznapoktól. A pszicho ellenben nem újsághír, hanem a működÅ‘ élet. Nem valahol a messzeségben lévÅ‘ homályos alak, hanem a szomszéd, a távoli vagy nagyon közeli rokon, netán éppen mi magunk.” (balagesh)

VÉGEL LÁSZLÓ

Balkáni szépség, avagy Slemil fattyúja

16Végel-kis.jpg

„Végel László legnagyobb erénye a nyugalma és a kiegyensúlyozottsága. Tudja, hogy mennyit és milyen adagolásban érdemes. Tisztában van vele, hogy ilyen a történelem, illetve ilyen az emberi sors, így aztán sem nációknak, sem egyéb kategóriáknak nem dörgöl az orra alá semmit. EttÅ‘l kilép a kisebbségi irodalom kategóriájából, sÅ‘t a csak a 20. század megértésére szolgáló művek horizontjánál is magasabbra emelkedik. Igazán fontos mérföldkÅ‘, mondhatnám: minden határon túli érvényességű ez a trianoni történelem irodalmi feldolgozásában.” (balagesh)

„Miért vagyunk kíváncsiak egy ilyen regényre? A ki nem mondott szavak miatt, a nagypapa elhallgatása miatt, s amiatt is, mert beszélni kell, mesélni kell, meg kell tartani a jót, a rosszat vissza nem hozni.” (n)

bottom of page