Fikciós széppróza tízes lista – 2017
A zsűri díjazottja:
KRASZNAHORKAI LÁSZLÓ
Báró Wenckheim hazatér
„Tökéletes könyv. …s ha van valamivel bajom vele kapcsolatban, az pont a hibátlansága. Hogy nincs meg benne az a pillanat, amikor az író lépte (írása) elbizonytalanodik, de aztán – amikor visszatalál – mégis röpülés lesz a majdnem zuhanásból.” (akire)
„…a néhány oldalnyi hiperprovokatív szöveg, amely a Magyarokhoz van címezve, túlmegy bármilyen elképzelhető rasszista és általánosító szöveg határán, ezúttal a mi népünkre kivetítve, és olyan mértékben képes felhúzni az embert, hogy szó szerint törni-zúzni támad kedve.” (giggs85)
„Korunk vidéki magyar valóságának kellemetlen, ironikus és pontos lenyomata: ügyeskedők, pitiáner bűnözők, elhízott funkcionáriusok, ostoba, bulváron ízlésformált nők, gondolkodásra képtelen, fanatizálható biorobotok…” (Biedermann_Izabella)
A közönség díjazottja:
GRECSÓ KRISZTIÁN
Jelmezbál
„Nagyon találónak éreztem azt, amit írt, olyan nagyon úgylevőnek, ismerősnek, szerintem ő most jutott el ide, hogy így tudjon írni, és remélem, most már így marad.” (cseri)
„Grecsó valami egészen különleges érzékkel tudja megteremteni a vidéki hangulatot. Számára fontos a falusi ember karaktere.” (pepege)
„A szerkesztés tényleg jó, hogy lehet bíbelődni a ki kicsodával, a kinek a kijével, meg a mikor is játszódik ez a mozzanat?, mi előtt, mi után? problematikájával. És csak a végén szabad mondani bármit is, mert mindenre csak a végén derül fény, úgy az egyes fejezetek címére, mint az egész könyvéére. Vagy majdnem. De hát annak, aki túl hamar rájön a rejtvényekre, okozzon más örömet, ne a valaminek a kimondása – vagy ki nem mondása – végül.” (Kek)
A lista további könyvei:
DARVASI LÁSZLÓ
Taligás
„Az idei könyvek közül az egyik legfontosabbnak tartom: egyedi hangja és különleges világa mellett fontos és komolyan vehető történetet tár olvasója elé egy olyan főhőssel, amelyhez fogható kevés akadt utamba eddigi olvasmányaim során.” (dacecc)
„Darvasi a történelmi tényeket remekül vegyíti a meseelemekkel, néhol gyönyörű, máshol naturálisan tényszerű mondatai segítenek kimondani a kimondhatatlant. A kötet sajnos aktuális, a kirekesztés nem szűnt meg.” (olvasóbarát)
„Szavakkal teremtett világ. Csúnya, torz, durva és mocskos, kiszolgáltatott és sötét és homályos és beteg. Nem jutna eszembe elképzelni ilyet. Még a sötét középkorról sem. Olvasva más. Valahogy működik. Szóvarázs. Valami nemessel, embermentővel, értékmentéssel a mélyén.” (Kek)
ESTERHÁZY PÉTER
Hasnyálmirigynapló
„Nos, volt egyszer egy könyv. Mit köntörfalazzak, ez a könyv. Fájdalmasnak ígérkezett, mert hát milyen is lehetne egy olyan könyv, ami az árnyékában, igen, a halálnak az árnyékában íródott. Tévedtem, tulajdonképpen. Mert óriásiakat röhögtem rajta. Hogy közben sírtam is, az más kérdés.” (fióka)
„Féljólesett. Végigrötyögtem, vigyorogtam, de összeszorult torokkal, lélekkel kicsit nehezen megy, valljuk be.” (eme)
„Azt kérdezte valaki tőlem pár napja, hogy majd tudok-e erről írni úgy, mint irodalomról. Szerintem fogok tudni, csak azt nem tudom, hogy akarok-e.” (Biedermann_Izabella)
JÁSZBERÉNYI SÁNDOR
A lélek legszebb éjszakája
„Jászberényi ezúttal is szikár, kíméletlen, cselekményközpontú prózát alkotott, igazi férfias elbeszéléseket, amelyek mind a történéseket, mind a lélek apró rezdüléseit középpontba állítva hitelesek, jól működők.” (giggs85)
„…mindenképpen ajánlom, főleg azoknak, akik a megszokott magyaros depresszió helyett egy kis egzotikus depresszióra vágynak.” (Csabi)
„Jászberényi módszerének kulcsa, hogy irodalmi alteregóját nem csak fizikailag, de morálisan is kiszakítja az európai kultúrkörből. Maros Dániel levedlette magáról a nyugati konvenciókat, vagy legalábbis azok jó részét, és miközben keresi az »erkölcsi nullpontot«, azonosult az őt vendégül látó civilizáció karcos, kegyetlen szabályrendszerével.” (Kuszma)
MÁRTON LÁSZLÓ
Hamis tanú
„Kész kabaré. Ott is röhögtem, ahol bőgni kellett volna. Ha bárki közéletünk diskurzusából áthallásos és konkrét szövegbeemelést érzékelne ezen regény textusaiban, az nem a véletlen műve. És ez egészében véve a kötet jelenvaló érvényességét nyújtotta számomra.” (Goofry)
„A narratíva diadala, de egyébként is gazdag, allúziók szőtte szöveg.” (iniesta)
„…mivel ostobaságról csak körülményesen lehet írni, a szerző körülményesen ír. Kanyarog, mint a szabályzás előtt álló Tisza. Megmondom, pedig nem szokott, ez is tetszett benne, mert tulajdonképpen nem veszítettünk medret. Az van, hogy a hülyeség, az pont így kanyarog. Ettől nincs vége soha.” (Biedermann_Izabella)
SELYEM ZSUZSA
Moszkvában esik
„Nagy meglepetés volt számomra. Pont annyira szürreális, ami egyedivé és váratlanná teszi.” (ppeva)
„…elegem van a nyomorúságból, történelmi sebek feltépéséből, tanult tehetetlenségünk generációkon való átörökítéséből (lehetőleg nagyregény formájában). Ez a könyv szerencsére nem olyan. Egyrészt nem húzza, mint a rétestésztát, másrészt teljesen új látószöget vesz föl azáltal, hogy a főszereplő családot körülvevő állatok (és növények) szólalnak meg, és mesélik el a maguk értelmezésében a történteket. Abszurd, rövid, és mégis elmond valamit.” (virezma)
„Szokatlan és olvasmányos feldolgozása egy történelmi tragédiának, a kitelepítésnek.”
SZABÓ RÓBERT CSABA
Alakváltók
„Ez a regény kifejezetten megviselt, annyi benne a rossz, hogy nagyon nehezen olvastam. Már a borítóról tudtam, hogy nem lesz könnyű és lelkileg készültem rá, de erre nem igazán lehet felkészülni. Bodor Ádámnál vagy Dragománnál nem éreztem ezt ennyire rettenetesnek, pedig az volt kétségtelenül. Mindennek ellenére kellenek ilyen könyvek és a stílusa jó, van benne finom irónia is, ami tetszik és elviselhetőbbé teszi az elviselhetetlent, a sok szenvedést, bánatot, a politika brutalitását, a sokféle erőszakot, megalázást, a zsarnokságot.” (olvasóbarát)
„Mestermunka: erőteljes, fájdalmas, és meglepően magabiztos. Nem hibátlan, de benne van az a potenciál, amitől a szerző majd a Jelenkor kiadó egyik zászlóshajója lehet.” (Kuszma)
SZÖLLŐSI MÁTYÁS
Váltóáram
„Ha valaki meg tud írni egy olyan novellát, mint a kötetet nyitó Spirál, nagy baj már nem érheti.” (balagesh)
„Amitől működnek a szövegek, azok Szöllősi hipnotikus mondatai, ahogy részletesen leírja a szereplők minden apró mozdulatát, fél gondolatát, és jó ízléssel nem cifrázza túl a szöveget, éppen csak annyi az irodalmias fordulat, hogy jól essen. Kétségkívül nagy gyakorlata van a mondatformálásban, és nem fél használni.
Egy költő esetében feladat az is, hogy ha prózát ír, akkor prózát írjon, és ezt Szöllősi megoldja.” (Csabi)
„A szöveg grammatikai tisztasága (sőt: kifinomultsága) kiemeli a kötetet a kortárs kísérletekből.” (Kuszma)
ZÁVADA PÁL
Egy piaci nap
„Nem strandregény, tessenek szívesek oxigénpalackot venni, mert nemigen engedi meg a szerző, hogy levegőt vegyen a tisztelt olvasó.” (Biedermann_Izabella)
„Noha értem és érzem a főhős megformálása körüli fanyalgásokat, hiszen nekem is ez volt az első (második-sokadik) reakcióm, most, így a vége után pár nappal még mindig úgy gondolom, hogy keresve sem lehetett volna jobb narrátort találni a feleségnél – kivéve talán a férjet magát, de azt hiszem, az unalmasabb lett volna. Adott ez a félig-intelligens, nagyon-szeretne-értelmiségi-lenni nő, egy roppant stupid férjjel s egy nagyszerűen elmesélt történettel. Az a viaskodás önmagával, amikor néha kiesik a szerepből vagy csak egyszerűen tényleg nem éri fel ésszel, hogy mit és mikor csinált rosszul kedves házastársa, hát, az nagy!” (fióka)